Több tucat szélsőségest mészárolt le az egyiptomi hadsereg
Az Egyiptomban egy éve ismét fokozottan jelen lévő szélsőséges iszlamista szervezetek elleni hadműveletek egyik fő helyszíne a palesztin Gázai övezettel határos térség. A legveszélyesebbnek számító Anszár Beit al-Makdisz székhelye a Sínai-félsziget északi partján fekvő el-Arís, a gázai határ mentén található Rafah és az onnan pár kilométerre délre lévő Sejk-Zuvejid település közötti vidék.
A biztonsági erők erőfeszítéseit nehezíti, hogy a beduinok és palesztinok lakta, nehezen ellenőrizhető sivatagi régióban nem könnyű azonosítani a terroristákat. Egyes szemtanúk szerint gyakran kerülnek civilek a hadjárat kereszttüzébe. További nehézséget jelent, hogy a fegyveresek brutális kivégzésekkel tartják félelemben a lakosságot, így próbálva megakadályozni, hogy a helyiek a központi hatalomnak segítsenek a terrorellenes harcban.
A hadsereg kedden a szélsőségesek Iszlám Kalifátus nevet viselő támaszpontját rombolta le, megölve az Anszár Beit al-Makdisz benn tartózkodó hét tagját. Ezzel egy időben három további helyszínen legkevesebb tizenhat dzsihádistával végeztek.
Szerdán a Sínai-félszigetért felelős kettes számú hadsereg egy deszantos egysége Sejk-Zuvejidben megsemmisítette a milícia muftijának rejtekhelyét. Az akcióban nyolc szélsőséges vesztette életét.
Helyi törzsi források szerint a dzsihádisták egyebek mellett azzal kompenzálják veszteségeiket, hogy az Izraelbe tartó afrikai menekültcsoportokból férfiakat állítanak be soraikba, akik ettől kezdve zsoldosként harcolnak a kormánycsapatok ellen.
Az Anszár Beit al-Makdisz ugyan hivatalosan nem kapcsolódik az Irakban és Szíriában hatalmas területeket uraló Iszlám Állam (IS) nevű terrorszervezethez, az egyiptomi milícia egyik magas rangú tagja ugyanakkor nemrég úgy nyilatkozott, hogy harci módszereikben az IS-hez igazodnak. Egy nemrég nyilvánosságra került videoüzenetben ugyanez a férfi arra szólítja fel a Sínain aktív bajtársait, hogy öljék meg a biztonsági erők minél több tagját.
Hétfőn letartóztattak négy egyiptomit, akit a hatóságok azzal vádolnak, hogy az Iszlám Állam számára toboroztak harcosokat. Sajtóértesülések szerint jelenleg mintegy 8000 egyiptomi harcol külföldön az IS vagy az al-Kaida nemzetközi terrorszervezet soraiban.