Tízezren a parlamentnél az atomenergia ellen
– Nincs szükségünk nukleáris energiára! – kiabálta a tömeg a japán parlament előtt Tokióban vasárnap. Az épülethez vezető főút mentén a tüntetők áttörték a korlátokat, és az úttestre özönlöttek. A rendőröknek erősítést kellett hívniuk, több ezren vonultak a helyszínre, és páncélautókat vezényeltek a parlament bejáratához.
A tömeg egy része elhaladt a fukusimai erőművet működtető Tokyo Electric Power központi épülete előtt is. A tavaly márciusi balesetet tartják a csernobili óta a legsúlyosabb atomkatasztrófának, és a céget teszik felelőssé a tragédiáért. Nemrég egy hivatalos jelentés is megerősítette, hogy a cunami mellett emberi hiba és a hatóságok mulasztásai okozták a balesetet.
Az energiaügy komoly fejfájást okoz Yoshihiko Noda miniszterelnöknek. A kérdésen múlhat ugyanis a Demokrata Párt jövő évi választási sikere. – Noda nem hallgat ránk. Csak a cégek és Yonekura szavát hallja meg – mondta az egyik tüntető utalva Hiromasa Yonekurára, a legnagyobb japán üzleti lobbicsoport fejére.
Ugyanezen a napon kiderült, az atomenergiával szemben a megújuló energiát támogató Tetsunari Iida kormányzójelölt elbukta a helyi választásokat Yamaguchiban. Iida azt akarta elérni, hogy Japán 2020-ig teljesen álljon le az atomenergiával, és azt ígérte, hogy Yamaguchi prefektúra gazdaságát megújuló energiával kapcsolatos projektekkel fogja fellendíteni.
Iida győzelme még több gondot jelentett volna Noda kormányának. A japán vezetés nemsokára dönt ugyanis egy újabb tervezetről, amely a 2010-es energiaprogramot váltaná fel. Utóbbi szerint a nukleáris energia 2030-ra az áramellátás több mint feléért lenne felelős. A fukusimai atomkatasztrófa után azonban mindenképpen változtatniuk kellett az eredeti elképzelésen. A miniszterelnök nemrég már jóváhagyta két reaktor újraindítását, és bejelentette, hogy augusztusban döntenek egy új, középtávú tervről, habár a média szerint ezt el is halaszthatják. Három lehetséges opció van: az egyik, hogy teljesen leállnak az atomenergiával. A második, hogy 2030-ra 15 százalékra, a harmadik, hogy 20-25 százalékra csökkentik az atomenergia szerepét az áramellátásban. A fukusimai baleset előtt az arány harminc százalék volt.