Tízezrek tüntettek Madridban az abortusztörvény szigorítása ellen

Egy felmérés szerint a spanyolok 73,3 százaléka ellenzi az Európában példa nélküli szigorítást a terhességmegszakítás feltételein.

Több tízezren vonultak fel Madrid központjában szombaton tiltakozásul a néppárti kormánynak az abortuszt tiltó törvénytervezete ellen. A tüntetők az Atocha pályaudvarnál gyülekeztek, ahová Spanyolország több tartományából is futottak be „szabadságvonatok” de autóbuszok is emberi és nőjogi szervezetek aktivistáival. „Igen, lehet”, „Mi szülünk, mi döntünk” transzparensekkel érkeztek és kórusban követelték Alberto Ruiz-Gallardón igazságügyi miniszter lemondását. A madridi főpályaudvar csarnokában nagygyűlést tartottak amelyen politikusok, szakszervezeti vezetők, nőszervezetek és a kulturális élet képviselői szóltak fel. Az ellenzéki szocialista párt (PSOE) titkárhelyettese, Elena Valenciano szerint nem pusztán egy abortusztörvényről, hanem a nők, a méltóságuk és szabadsága elleni törvényről van szó. A PSOE „szégyennek” nevezte a tervezetet, amelynek következményeként a zugabortuszok halálesetekkel járhatnak majd. A többi ellenzéki párt is az új norma ellen foglalt állást. A szocialisták szükség esetén kész az alkotmánybírósághoz fordulni.

A menethez csatlakozott a Mi Döntünk Platform, amely mintegy kétszáz szervezetet fog össze, és korábban már számos európai városban tartott tiltakozó demonstrációkat az abortusztörvény ellen a spanyol követségek épületénél. Franciaország 34 városában volt ilyen  amelyhez helyi nőszervezetek is csatlakoztak. Részt vett a gyűlésen Pilar Bardem színésző, az Oscar-díjas Javier Baredem édesanyja is, aki felszólította a nőket, ne engedjék, hogy a tervezetből törvény legyen.

A felvonulók végighaladtak a Madrid belvárosán, a Paseo del Pradón, majd a képviselőházhoz mentek, ahol át akarták adni a kormánynak szóló  dokumentumot a “Miért én döntök” címmel.

A néppárti spanyol kormány még decemberben fogadta el A megfogant élet és a terhességhez való jog védelme elnevezésű törvénytervezetet. Spanyolországban 2010 óta engedélyezett az abortusz, amely a terhesség 14 hetéig a nőre bízza, hogy megtartja-e a magzatát. A Gallardón nevéhez fűződő új tervezet nem pusztán az 1985-től 2010-ig érvényben lévő szabályozáshoz nyúl vissza, hanem még azon is szigorít. Csak két esetben engedélyezné a terhesség megszakítását: ha az erőszak következménye, vagy az anya életét veszélyeztető súlyos fizikai vagy pszichológiai kockázat áll fenn, ez utóbbit pedig legalább három orvosnak kell indokolnia. Az 1985-ös rendelkezéshez képest is korlátozás, hogy nem indok az abortuszra a magzat deformációja, tehát az anyának akkor is világra kell hoznia a gyereket, ha előre tudni lehet, hogy fogyatékos lesz. Ez a pont még a Népppárton belül is kritikákat váltott ki. Az ellenzéki pártok szerint a a tervezett abortusztörvény a spanyol demokrácia történetének a leginkább korlátózó jogszabálya, a parlamenti elfogadásával Spanyolország eltávolodna az Európai Unió országai döntő többségének gyakorlatától.

A madridi felvonulással egyidőben a Mariano Rajoy miniszterelnök vezette konzervatív Néppárt Valladolidban tartotta országos tanácsa ülésének második napját. A „Spanyolország jó irányban” jelmondattal tartott megbeszélésről nem szivárgott ki, hogy szóba került-e az abortusztörvény kérdése. A főleg a gazdasági gondok miatt egyre népszerűtlenebb népszerűségű párt fejeként Rajoy megígérte, hogy 2015-től már adócsökkentést tervez. Hogy miként, azt szombat estig nem részletezte.

Egy felmérés szerint a spanyolok 73,3 százaléka ellenzi az Európában példa nélküli szigorítást a terhességmegszakítás feltételein. A 18 és 29 év közötti fiatalok körében még magasabb, 84,3 százalék az elutasítás aránya.

A spanyolok háromnegyedének nem tetszik az abortusztörvény szigorítása
Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.