Titkolóztak, majd kiderült: meghalt a miniszterelnök
– A miniszterelnököt két hónapja külföldön kezelték, és az egészségi állapota javult. Vasárnap fertőzést kapott, sürgősen beszállították a kórházba, és ugyan a doktorok mindent megtettek érte, a miniszterelnök meghalt – állt a Miniszterek Tanácsának közleményében, amelyet az állami tévében olvastak fel.
A találgatások akkor kezdődtek, mikor a múlt hónapban Melesz Zenavi kihagyta az Afrikai Unió addisz-abebai csúcstalálkozóját. Azóta nem is lépett a nyilvánosság elé. A kormányszóvivő körülbelül három hete még cáfolta azokat a híreket, hogy Melesznek súlyos betegsége lenne. Azt sem volt hajlandó közölni, hogy a politikus hol van, egyesek szerint Belgiumban, mások szerint Németországban kezelték.
Melesz halála zavargásokat okozhat Etiópiában. A kenyai miniszterelnök, Raila Odinga a BBC-nek elmondta, főleg az újjáéledő etnikai harcok miatt félti Etiópia stabilitását. A Melesz helyére kerülő Hailemariam Deszalegn, aki eddig a miniszterelnök-helyettesi és a külügyminiszteri posztot töltötte be, azonban kijelentette, folytatni fogják az elhunyt miniszterelnök politikáját.
Melesz még 1991-ben vette át a hatalmat, miután a felkelők élén elüldözte a kommunista Mengistu Haile Mariamot. Először az elnöki posztot töltötte be, majd 1995-ben lett miniszterelnök. Melesz vezetése alatt Etiópia gazdasága fellendült, és az ország az Egyesült Államok egyik rendíthetetlen szövetségese lett: több százmillió dollárt kapott az USA-tól, és területén állomásoznak a Kelet-Afrika felett őrködő drónok is. Az egész Nyugat elismerését kivívta, amikor katonákat küldött a szomáliai iszlamisták ellen. A sikerek ellenére azonban Etiópiát sokszor kritizálták a demokrácia hiánya és az emberi jogok megsértése miatt. A 2005-ös választások utáni összecsapásokban legalább kétszázan meghaltak, és több politikust, valamint újságírót is letartóztattak.