Thaiföld nem adja ki Viktor Butot az USA-nak

Az illetékes thaiföldi bíróság elutasította kedden Viktor But kiadatását az Egyesült Államoknak, ahol az orosz üzletembert azzal vádolják, hogy fegyvereket akart eladni a szélsőbaloldali, terrorszervezetként nyilvántartott Kolumbiai Forradalmi Fegyveres Erőknek (FARC).

A bíró azzal indokolta a döntést, hogy Thaiföld - az Egyesült Államokkal és az ENSZ-szel ellentétben - nem terrorszervezetnek, hanem politikai mozgalomnak tekinti a FARC-ot. Ebből adódóan úgy ítélte meg, hogy az a tevékenység, amellyel az orosz férfit vádolják, egy politikai mozgalom része volt.

Thaiföld nem adja ki Viktor Butot az USA-nak
Suspected Russian arms dealer Viktor Bout gestures as he leaves the criminal courthouse in Bangkok, August 11, 2009. A Thai court on Tuesday refused to extradite alleged Russian arms dealer Viktor Bout to the United States to face trial on charges of supplying weapons to Colombian rebels. REUTERS/Chaiwat Subprasom (THAILAND POLITICS CRIME LAW IMAGES OF THE DAY)

A bíróság emlékeztetett arra, hogy a thaiföldi büntetőbíróságnak nincs hatásköre olyan ügyekben ítélkezni, amelyekben "külföldi állampolgárok követtek el valamit külföldön egy másik ország terhére".

Az Egyesült Államok "csalódottan és aggodalommal" fogadta a kiadatási kérelme elutasítását - közölte egy amerikai diplomata Bangkokban.

Az orosz külügyminisztérium viszont elégedettségének adott hangot a thaiföldi döntéssel kapcsolatban, és közölte: remélik, hogy But hamarosan visszatérhet hazájába.

A bíróság elrendelte But további 72 órás fogva tartását arra az időre, amíg a főügyész fellebbezhet a határozat ellen. Ha ez nem történik meg, a vádlott szabadon távozhat.

"A halál kufárának" is nevezett orosz férfit tavaly márciusban fogták el egy bangkoki szállodában. Amerikai ügynökök csalták lépre, akik a FARC fegyvervásárlás iránt érdeklődő képviselőinek adták ki magukat.

A gyanú szerint But számos konfliktusövezetben megsértette az ENSZ fegyvereladási tilalmát. Egyebek közt Afganisztánba, Angolába, a Kongói Demokratikus Köztársaságba, Ruandába, Sierra Leonéba és Szudánba is került fegyver az ő közreműködésével. Ügyfeleinek hosszú listáján afrikai diktátorok és hadurak is szerepelnek, köztük Charles Taylor volt libériai elnök és Moammer el-Kadhafi líbiai vezető.

Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.