Martonyi: a kettős állampolgárság csak teszt volt
- Az érdekekkel az a baj, hogy nem tudjuk mindig meghatározni egyrészt, hogy pontosan mi az érdekünk, másrészt pedig milyen időtávon kell nézni az érdeket - fogalmazott a tárcavezető helyi idő szerint szerda este a washingtoni magyar nagykövetségen tartott előadásában, mintegy 120 fős közönség előtt. Martonyi János - aki aznap érkezett 48 órás látogatásra az amerikai fővárosba - úgy fogalmazott: - Mi úgy érezzük, hogy az alapvető kérdések tekintetében a biztos az értékalap, és ehhez próbálunk ragaszkodni.
Magyarország és Közép-Európa biztonságának ma is meghatározó tényezője a NATO, ami viszont elképzelhetetlen az Egyesült Államok nélkül - hangoztatta szerdána tárcavezető, aki a második Orbán-kormány külügyminiszterének minőségében először tárgyal Washingtonban. Martonyit az Obama-adminisztráció képviselői közül először Richard Morningstar, az eurázsiai energiapolitikai kapcsolatokért felelős különmegbízott fogadta, csütörtökön (magyar idő szerint késő este) pedig Hillary Clinton külügyminiszterhez hivatalos.
A magyar diplomácia irányítója a Washington környéki magyar közösség tagjaival találkozva a többi közt elmondta: az eddiginél sokkal markánsabb Közép-Európa-politikára van szükség. Az Orbán-kormánynak a kettős állampolgárság intézményével kapcsolatos politikáját azzal védte: azt hazánk csak egyetlen szomszédja - Szlovákia - sérelmezte hisztérikus élességgel. Ennek kapcsán megjegyezte: a dolog teszt jellegű volt, ugyanis valószínűleg 90 éve először fordult elő, hogy a jelentős magyar közösséggel rendelkező szomszédos országok hagyományos összetartása most valamilyen okból nem érvényesült. Biztonságpolitikai veszélyről, a területi integritás sérelméről beszélni szerinte az abszurd humor körébe tartozik.
- A világ magyarsága összetartozik, a legkülönbözőbb területeken erősíteni kell az együttműködés kereteit - hangoztatta Martonyi a világ egyik legnagyobb magyar közösségének képviselői előtt: Amerikában mintegy másfélmillióan adtak számot magyar gyökereikről a legutóbbi, 2000-es népszámlálás alkalmával. A diaszpórapolitikának új intézményi kereteket akarnak adni és a külügyminiszter vezető szerepet szán az amerikai magyarságnak annak alakításában.
Kifejtette, a magyar külpolitika horvát, szerb és román vonalon a lényeget illetően rokonszenvre talált. Nemcsak azért, mert ott is ugyanilyen törvények vannak, hanem mert ők is úgy érzik, hogy közös érdekeink vannak az Unión belül, attól függetlenül is - mondta. - Nem merem elkiabálni, mert három hete kormányzunk, hogy itt egy viszonylag jelentős átalakulás látszik beindulni - mondta Martonyi János előadásában, hangsúlyozva, hogy a magyar diplomácia alapvető célja a szélesebb értelmű közép-európai összetartozást erősítése.
Arról is beszélt, hogy a kormány az eddiginél sokkal markánsabb Közép-Európa-politikát akar. Megjegyezte, hogy érdekes módon az elmúlt egy évben ez már megjelent az előző kormány politikájában is, elindult egy folyamat, amit most mi nagyobb lendülettel tudunk folytatni. Kifejtette, hogy Közép-Európa egy szélesebb térség, nem egyszerűen Visegrád, Magyarország számára Közép-Európa a déli szomszédokat is jelenti.
Martonyi a kormány gazdaságpolitikáját is vázolta, majd feltűnően élesen bírálta a magyar állam által külföldön fenntartott kulturális intézetek működését, hozzátéve, nem közvetlenül az irányítása alá tartozó területről van szó. Szerinte alaposan át kell alakítani azt, átvilágításra és a legkövetkezetesebb személyi döntésekre van szükség.