Taps fogadta XVI. Benedeket a római zsinagógánál

Nem tiltakozás, taps kísérte XVI. Benedek vasárnap délutáni látogatását a római zsinagógában. Még a pápa ellen tüntetni akaró zsidó fiatalok is meghátráltak, engedelmeskedve a kétezer éves zsidó-keresztény Rómában a békét és a párbeszédet mindennél fontosabbnak tartó főrabbinak.

A 83 éves német pápa és a hasonló korú holokauszt-túlélő római zsidók kézfogása cáfolta azokat, akik kételkedtek abban, hogy megismételhető a zsidókat idősebb fivéreinek nevezô II. János Pál huszonnégy évvel ezelôtti történelmi látogatása. Alig negyedóra alatt ért XVI. Benedek a Tevere-folyó vatikáni partjáról a majdnem szemközti zsinagógába, de útja újabb hídat emelt - hallottuk az eseményt követő hatszáz újságíró között.

„Nem csak vallási téren, a zsidók és keresztények közötti mindennapi kapcsolatokban is nyomot akarunk hagyni" - szólt elsôként a római zsidó közösség vezetője, Riccardo Pacifici, aki meghatódva mondott köszönetet a rokonait megmentő apácáknák. „Még vannak nyitott sebek"  utalt XII. Pius vitatott boldoggá avatására, „a pápa talán nem tudta volna megállítani a halálvonatokat, de szava vigaszul szolgált volna az auschwitzi gázkamrákba szállított testvéreinknek".

Pacifici a hitük miatt halálba küldött, és közöttük az 1944-es budapesti poklot is megélt zsidók neveit is felsorolta. A teológus fôrabbi (egy római kórház főorvosa) nem tette félre a XII. Pius körüli vitákat, de a látogatás lemondása és tiltakozás helyett a párbeszédet választotta, és a kétezer éves római zsidó közösség követte őt -  még a tüntetni akaró fiatalok is engedtek kérésének, hogy mutassanak példát.

„A zsidóellenesség sebét örökre begyógyítottuk; a Szentszék a római gettó tragikus napjaiban körültekintéssel, de cselekedett" - válaszolta diszkrét kifejezéssel olaszul XVI. Benedek. A pápa megállt az 1943-ban deportált, több mint ezer római zsidó emléktáblájánál, majd az 1982-es terrorista merénylet helyszínén. Az egykori gettó utcáin haladó egyházfőt az ablakokból taps, köszöntés kísérte, tiltakozó hang nem hallatszott.

A zsinagógában az izraeli, a vatikáni és olasz diplomácia tagjainál is többen voltak az olasz zsidó közösségek képviselői. A legidősebb a 100 éves, Nobel-díjas biológus Rita Levi Montalcini, a legfiatalabb egy Birkenauból hazatért túlélő unokája. Távolmaradók is voltak, elsők között az olasz rabbigyűlést elnöklő Giuseppe Laras.

A Tevere-folyó mindkét partján eredményesnek értékelt találkozó után a kérdés a folytatás lesz, de fordulat máris érezhető. A látogatást precedens nélküli nézetváltás kísérte az olasz katolikus és zsidó újságokban eddig nem látott történelmi dokumentumok közlésével. Ki nem mondott ígéretnek tűnik a Vatikán részéről, hogy XII. Pius boldoggá avatása nem lesz idő előtti, és a vatikáni archívumban felgyorsulhat Eugenio Pacelli pápaságát dokumentáló akták megnyitása.. A római mecset imámja, aki vasárnap jelen volt a zsinagógában, most a muzulmán közösséghez várja XVI. Benedeket.

 

XVI. Bendek megérkezik a római zsinagógába
Pope Benedict XVI waves as he arrives at Rome's main synagogue January 17, 2010. REUTERS/Tony Gentile (ITALY - Tags: RELIGION)
Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.