EU-elnökség: tánc után kínos kérdések jönnek

Csütörtökön zászlóátadással kezdődött, pénteken magyarázkodással folytatódik a magyar EU-elnökség. A médiatörvény vagy a válságadó mostantól bármelyik találkozót eltérítheti.

Zenés-táncos műsorral kísért rendezvényen, a Parlament kupolacsarnokában adta át Yves Leterme belga ügyvezető miniszterelnök az elnökségi zászlót Orbán Viktor kormányfőnek. A kötetlen hangulat ezzel véget is ér: az Európai Bizottság és a magyar kormány pénteki együttes ülésén már egyaránt szóba kerülnek komoly és – az előzetes tervektől eltérően – kínos témák.

Abban nincs semmi új, hogy a féléves soros elnökség az Európai Bizottság (a huszonhét tagállam EU-biztosai) és az elnöklő ország minisztereinek találkozójával kezdődik. Az viszont szokatlan, hogy – az elnökségi programon és a készülő uniós jogszabályokon-projekteken túl – az adott tagállam egy konkrét törvényét is nagyító alá vegyék. Márpedig most ez történik: a héten Győri Enikő európai ügyekért felelős államtitkár is elismerte, hogy a médiatörvényről és a körülötte kialakult helyzetről is szó esik a pénteki munkaülésen. Tárgyalni fogok erről a témáról – erősítette meg Brüsszelben José Manuel Barroso bizottsági elnök, aki „a helyzet tisztázását és, ha lehet, a kételyek eloszlatását” várja a magyar kormánytól (elsősorban persze Orbán Viktortól). Hogy még világosabb legyen az üzenet, Barroso hozzátette, hogy a sajtószabadság alapvető és szent érték.

Az első miniszteri tanácskozást a jövő hét csütörtök-pénteken tartják, és ez lesz a magyar elnökség kiemelt helyszínének, a gödöllői kastélynak is a premierje. Ekkor a huszonhetek külügyminiszterei (illetve európai ügyekért felelős tárcavezetői) jönnek Magyarországra, és a napirenden szereplő témákon túl itt is szóba kerülhet bármi – akár a sokat bírált médiatörvény, akár a még nagyobb hullámokat verő válságadó. Ez utóbbi miatt – amelyet a távközlésre, a kiskereskedelemre, az energetikai és a pénzügyi szektorra vetettek ki – tizenhárom európai nagyvállalat írt tiltakozó levelet az Európai Bizottságnak, a külföldiekkel szemben diszkriminatívnak nevezve az adót.

Barroso érdeklődése után Orbán más fórumokon is kellemetlen kérdésekre számíthat. Miniszterelnöktársaival legközelebb a február 4-i, brüsszeli EU-csúcson találkozik majd: a hivatalos témául kijelölt energia-biztonság mellett itt is bármi terítékre kerülhet. Ám a legkínosabb esemény garantáltan az Európai Parlament január 19-i plenáris ülése lesz Strasbourgban, ahol – a magyar kormányt már eddig is élesen kritizáló – képviselők személyesen is számon kérhetik Orbán Viktoron a Fidesz döntéseit.

A magyar EU-elnökség idején dekorációul szolgáló mintegy 202 négyzetméteres kultúrtörténeti szőnyeg az Európai Tanács brüsszeli székházában
Brüsszel, 2011. január 5. A magyar EU-elnökség idején dekorációul szolgáló mintegy 202 négyzetméteres kultúrtörténeti szőnyegen, amely várhatóan a jövő hétre készül el, munkások dolgoznak az Európai Tanács brüsszeli székházában 2011. január 5-én. A hagyomány szerint az EU soros elnöki tisztét ellátó ország feladata, hogy feldíszítse a Tanács Justus Lipsius reneszánsz gondolkodóról elnevezett épületét, ahol az EU-tagállamok kormányait képviselő Tanács üléseit szokták tartani. (MTI/AP/Yves Logghe)
Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.