Talán mégis oltani kellene: járványok sokasága fenyegeti Romániát
Az egészségügyi minisztérium kemény hangú közleményben ítélte el a „felelőtlen oltásellenes kampányt”, miután megállapította, hogy egyenes összefüggés van az beoltott gyerekek egyre csökkenő aránya és a járvány kitörése között. A három halálos áldozat egy év alatti csecsemő volt, tehát még nem érték el azt a kort, amikor beolthatták volna őket, de a minisztérium közleménye szerint a csecsemők nem betegedtek volna meg, ha a nagyobb gyerekek között nem lettek volna olyanok, akik – védőoltás híján – őket is megfertőzték.
Azt ugyanakkor az egészségügyi tárca szóvivője is elismerte, hogy a közösségi és a hagyományos médiában is terjedő ezoterikus kampányon túl az alacsony oltottsági arányhoz az is hozzájárulhatott, hogy főleg vidéken kevés a háziorvos, így egész közösségek nem jutnak hozzá a legalapvetőbb ellátáshoz, amilyen a gyerekek beoltása.
Doina Georgeta Petri, a Beszterce-Naszód megyei közegészségügyi igazgatóság vezetője a Mediafax hírügynökségnek azt nyilatkozta: Kolozs megye határán, két faluban azonosítottak egy fertőzésgócot, ahonnan a két megyében mintegy 200 gyerekre terjedt át a kanyaró. Feltételezik, hogy a vírus egy roma család Olaszországban megbetegedett gyerekével került be a közösségbe.
Egy augusztus végi tanulmány szerint a vizsgált 190 ország közül Romániában romlott a leginkább a lefedettség az elmúlt két évtizedben, a kanyaró esetében 97 százalékról 80 százalék alá. Szakértők szerint az alacsony oltottsági ráta következtében számos más betegség is felütheti a fejét Romániában, például a gyermekbénulás, torokgyík, merevgörcs, mumpsz, rózsahimlő, járványos agyhártya- vagy tüdőgyulladás.