A YouGov felmérése 51-49, a Financial Timesé pedig 48-46 arányú, minimális fölényt mutatott az EU-tagság hívei javára.
|
Vajon ő mire szavazhatott? Neil Hall / Reuters |
A szavazás napján különös kampánycsend uralkodott Nagy-Britanniában. Míg az elektronikus médiát, a BBC-t vagy a Sky News hírcsatornát a szabályok csak a szavazás szikár technikai körülményeinek ismertetésére és a politikai vezetők választókerületi megjelenéséről szóló tudósításokra korlátozták, a nyomtatott sajtó világhálós oldalainak egész nap lehetőségük volt a közvélemény befolyásolására. Miközben a gazdaság mellett a bevándorlás volt a kampány legfontosabb témája, éppen csütörtökön került nyilvánosságra – és volt olvasható például a Financial Times online kiadásában –, hogy az elmúlt évben a migráció az 1990-es évek eleje óta a legmagasabb szintet érte el. A nettó 335.600 bevándorló a 65,1 milliós lakosság mintegy fél százalékát teszi ki.
|
David Cameron miniszterelnök és felesége, Samantha a szavazás után Stephan Wermuth / Reuters |
A 380 önkormányzat által szervezett szavazatszámlálást rögtön azután el kellett kezdeni, hogy bezártak a reggel 7 és este 10 óra között nyitva tartó szavazóhelyiségek. Exit pollok eredményeit nem lehetett közzétenni. Ugyanakkor csütörtökön kora este a szakértők magas – a tudósító wandsworthi körzetében például 80 százalékos – részvételi arányra számítottak, ami a tagság folytatásának kedvezhet.
|
Nyugdíjas szavazók Chelsea-ben Toby Melleville / Reuters |
A végeredményt péntek reggel fél nyolc körül, Manchesterben készült nyilvánosságra hozni Jenny Watson, a Választási Bizottság elnöke. Az Európai Parlament pedig már délelőtt értékeli a fejleményeket – jelezve, hogy akár a maradók, akár a távozni akarók győztek, sem a szigetország, sem az unió nem tehet úgy, mintha mi sem történt volna.
Akármilyen eredmény is születik, a populisták örülhetnek
Aggasztónak tartja a két- vagy többsebességű Európa létrejöttének lehetőségét Martin Michelot politológus, a cseh Europeum Intézet kutatási vezetője, aki szerint a britek EU-tagságának megszűnése vagy fennmaradása egyaránt tovább mélyítheti az unió megosztottságát. Részleteket itt olvashatnak: >>>