Szlovákiában a többség semmibe veszi a jogot?
A kormányfő legutóbbi döntésével kívánja elérni, hogy neki és a pártjának megfelelő személy kerüljön a legfőbb ügyészi posztra. Erre a tisztségre még 2011. június 17-én az előző szlovák kormánykoalíció parlamenti képviselői Jozef Centést választották meg, de az akkor ellenzékben levő Smer-SD nem támogatta. Ivan Gasparovic szlovák államfő halogatta a kinevezést, majd e hónap elején bejelentette: nem nevezi ki Centést, mert nem felel meg a morális kritériumoknak, ráadásul megválasztásakor – állítja Gasparovic – nem szakmai, hanem politikai szempontok döntöttek. Centés a kassai székhelyű alkotmánybíróságtól kért jogorvoslatot. A testület azonban máig képtelen volt dönteni. Fico néhány hétig azt bizonygatta, hogy kizárólag az alkotmánybíróság jogköre a megfelelő megoldás kimunkálása, s ebbe semmiképpen sem kíván beavatkozni.
Ezt az ígéretét sem tartotta meg. E héten gyorsított eljárásban, egy nap alatt hajszolta keresztül a kabinetben és a képviselőházban azt a törvénytervezetet, amely úgy rendelkezik, hogy ha nincs más lehetőség, akkor az alkotmánybíróság a konkrét ügyben elfogultságot bejelentő vagy annak vélt tagjai is kötelesek dönteni. Vagyis a Centés-ügyben az elnökkel rokonszenvező bírók. A végszavazáskor az ellenzék kivonult a teremből, de a kormányfő-pártelnököt ez a tiltakozás nem hatotta meg. Gál Gábor, a Most-Híd jogi szakértője, az alkotmányjogi bizottság tagja nyilatkozta: – Vladimír Meciar sötét korszaka óta először fordul elő, hogy a végrehajtó hatalom megsérti az igazságszolgáltatás függetlenségét.
Juraj Hrabko a Sme című lapban találóan állapította meg: „Szlovákiában Robert Fico elmondhatja, hogy az állam én vagyok, hiszen az én államfőm, az én alkotmánybírósági elnököm és az én nyolcvanhárom képviselőm olyan törvényre bólintott rá, amelyek alapján az én jelöltem lesz a legfőbb ügyész.”
Az ellenzékiek már készítik a beadványt, amely az Alkotmánybíróságtól kéri a jogszabály felfüggesztését, egyúttal normakontrollt is indítványoz. Jozef Centés pedig bejelentette, hogy jogorvoslati kérelemmel a strasbourgi emberi jogi bírósághoz fordul.