A Szlovák honvédek először azzal hívták fel magukra a figyelmet, hogy általános és középiskolákban tartottak fegyverhasználati bemutatót. A csoport elnöke és egyik alapítója a 21 éves Peter Svrcek, aki már 16 évesen részt vett a kiképzéseken. Szerinte a csoport működésére azért van szükség, mert 2006-tól megszűnt a sorkatonaság Szlovákiában, az alkotmány viszont kimondja, hogy az állampolgároknak fel kell készülniük arra, hogy megvédjék a hazát. A honvédek nem csak a haza szolgálatában állnak. Egyik tagjuk, Martin Keprta tavaly egy szlovákokból és csehekből álló egységet vezetett a kelet-ukrajnai Donyeckben az oroszbarát szakadárok oldalán – számolt be a DenníkN.
A Szlovák honvédek általában hétvégenként szerveznek táborokat, ahol katonai kiképzés és elméleti oktatás zajlik. A csoporthoz közel álló forrásaink lapunknak azt mondták, gyakran II. világháborús csatahelyzeteket szimulálnak éleslőszerekkel. A honvédeket a szlovák hadsereg egyik katonája, Michal Feling is segíti. A csoportnak jelenleg 12 szakasza van országszerte, amely a „táboroztatáson” kívül más feladatokat is ellát, például utcai járőrözést.
A nyugat-szlovákiai Pöstyén (Piestany) városában augusztus elején két arab turista zaklatott egy nőt. A Szlovák honvédek az eset után vészhelyzetet hirdettek, és járőrözni kezdtek. A fiatalok állították, hogy a helyi önkormányzattal is megállapodtak arról, hogy este felügyelik a rendet, ezt azonban a városvezetés cáfolta. Mint mondták, nem akarnak együttműködni a Szlovák honvédekhez hasonló szervezettel. A fiatalok utcai masírozása sokban hasonlít a Mi Szlovákiánk Néppárt (LSNS) tagjainak járőrözésére a szlovák vonatokon, amit a parlament néhány napja betiltott.
Az LSNS-ben is többen nyíltan éltetik a Tiso-féle fasiszta államot. Több szimpatizánsuk tagja a Magyar Nemzeti Arcvonal közreműködésével 2011-ben Kiszucán alapított VZDOR Akciócsoportnak, amely szintén egy félkatonai csoport. A Szlovák honvédekhez hasonlóan a VZDOR is kiképzőtáborokat szervez. Példaképeiknek azokat a szlovák katonákat tekintik, akik „a németek és szövetségeseik oldalán harcoltak a bolsevizmus ellen”.
A szlovák belügyminisztérium eddig nem nagyon foglalkozott a szélsőséges félkatonai csoportosulásokkal. „A Szlovák honvédek és a VZDOR Akciócsoport nem bejegyzett szervezetek, ezért nem lehet őket betiltani” – írta a Népszabadságnak adott válaszában a belügyi tárca. Leszögezték ugyanakkor, hogy a kormány nagy figyelmet fordít az extremizmusra, így ha bármelyik csoport tagjai bűncselekményt követnek el, akkor a hatályos jogszabályok szerint felelősségre vonják őket. A fiatalok éleslőfegyver-használata, úgy tűnik, egyelőre nem sértett törvényt.
Kotleba szavazói is büszkék a felkelésre
Büszke a szlovák nemzeti felkelésre (SZNF) az ország lakosságának többsége – derül ki a Focus ügynökség által augusztus 11. és 16. között készített felmérésből. A megkérdezettek 82 százaléka vélekedik pozitívan az 1944-es eseményről. A válaszadók tíz százaléka mondta, hogy nincs mire büszkének lenni. A Focus a pártállást tekintve is megvizsgálta a kérdést. Ez alapján a Híd szavazói a legkevésbé büszkék (69 százalék) a német- és Tiso-ellenes felkelésre. A Mi Szlovákiánk Néppárt szavazói annak ellenére büszkék (74 százalék) az SZNF-re, hogy a pártelnök, Marián Kotleba korábban bolsevista puccsnak nevezte a felkelést. Szlovákia ma, augusztus 29-én ünnepli a szlovák nemzeti felkelés kitörésének 72. évfordulóját.