Szlovákia szerdán feljelentette a luxemburgi bíróságon az Európai Unió Tanácsát. Azt kéri a testülettől, hogy érvénytelenítse azt a határozatot, amelyet ez a testület szeptember 22-én hozott nyilvánosságra 120 ezer, Olaszországban és Görögországban tartózkodó menekült kötelező befogadásáról, az ugyancsak jóváhagyott kvóták alapján – jelentette be Robert Fico.
Szlovákia beperelte az Európai Unió Tanácsát
A szlovák kormányfő emlékeztetett arra, hogy a döntést egy nappal korábban az Európai Bizottságban az uniós tagországok belügyminiszterei hozták meg, de nem konszenzussal, hanem minősített többséggel, ami ellentétes az európai jogrenddel. Szlovákiát ennek alapján arra kötelezték, hogy egy éven belül 802 migránst, szükség esetén pedig további 656 személyt telepítsen le, amit Pozsony elutasít.
– Mi önkéntes alapon legfeljebb kétszáz szíriai keresztényt vagyunk hajlandók befogadni, ezenkívül másként is kifejezzük szolidaritásunkat és együttműködési készségünket – közölte a miniszterelnök.
Fico szeptemberben, a menekültügyi EU-csúcson Eric Vidal / Reuters |
Aki így folytatta: – Nem teszünk semmi mást, csak élünk azzal a jogorvoslati lehetőséggel, amelyet az európai jogrend nyújt. Ugyanis ilyen horderejű kérdésről csak minden uniós tagország beleegyezésével lehet dönteni, nem pedig rákényszeríteni a határozatot ellenző kisebbségre. A kötelező menekültkvótákat értelmetlennek és végrehajthatatlannak tartjuk. Ebben az ügyben nem vagyunk egyedül. Úgy értesültünk, hogy rövidesen Magyarország is követi példánkat, a lengyel álláspontról pedig a visegrádi kormányfők csütörtöki, prágai tanácskozásán érdeklődünk a nemrég hivatalba lépett Beata Szydlo miniszterelnök asszonytól – tájékoztatott a szlovák kormányfő.
A pozsonyi sajtótájékoztatón megkérdezték tőle, mire készülnek, ha pert veszítenek, amire Robert Fico azt válaszolta, hogy Szlovákia győzni akar, és beadványával jelentős politikai gólhelyzetet teremtett.
Megkeresésünkre Martin Ayrer prágai kormányszóvivő közölte, hogy a cseh kabinet nem követi Pozsony példáját, mert ilyen feljelentéssel gyengítené az ország uniós pozícióját. Milos Zeman államfő bírálta a Sobotka-kabinet álláspontját, amellyel szerinte megbontják a visegrádi négyek egységét, s ugyanolyan árulást követnek el, mint nemrég a lengyelek, akik sokáig ellenezték a kötelező kvótákat, ám végül beadták a derekukat – vélekedett az elnök.