Párbeszédet a Benes-dekrétumokról
Nagy József leszögezte: a Benes-dekrétumok egyes tételei összeegyeztethetetlenek az emberi jogokkal és az egységesülő Európa alapelveivel. "A Benes-dekrétumok fogalma évtizedek óta komoly feszültséget jelent Közép-Európában. Az érintett négy nemzet: a csehek, a magyarok, a németek és a szlovákok mind ragaszkodnak saját igazságukhoz, a kérdés túlpolitizált, érzelmekkel és félelmekkel telített" – állapította meg az MTI-hez eljuttatott közleményében Nagy József.
Mostani indítványával Emilie Müller bajor szociális ügyi miniszter múlt szombati álláspontját támogatja, aki az augsburgi szudétanémet napokon hangsúlyozta, hogy a Benes-dekrétumok akadályozzák a régi sebek végleges begyógyulását és az európai kapcsolatokat.
A müncheni tárcavezető értékelése alapján az utóbbi időben lényegesen javultak a cseh-bajor kapcsolatok is, miután a prágai kormány visszavonta Václav Klaus kérelmét, aki a lisszaboni szerződésben rögzített uniós Alapjogi Charta néhány rendelkezés alól Csehország számára kivételt követelt. A volt cseh államfő attól tartott, hogy különben érvényteleníthetik a Benes-dekrétumokat. Nagy rámutatott: A cseh-német megbékélési folyamatból okulva, nekünk is bátran lépnünk kell. Itt az ideje olyan szlovák-magyar kormányközi párbeszéd megkezdésének, amelynek a végén a két parlament közös nyilatkozatban megkövetné azokat, akik a múlt jogtiprásai miatt sérelmeket szenvedtek el.
Megkeresésünkre a pozsonyi külügyminisztérium kommunikációs osztályán annyit közöltek, hogy egyetértenek a cseh kormányfővel, aki a bajor miniszter asszony beszédére válaszolva kifejtette: semmi sem indokolja a Benes-dekrétumok ügyének megnyitását. Bohuslav Sobotka hozzátette azt is, hogy a múlt nem akadályozhatja meg a kiváló cseh-német, ezen belül pedig a cseh-bajor kapcsolatok további gyarapodását.
Nagy József emlékeztetett arra: a Híd párt már korábban javasolta közös kulturális alap létrehozását, ami „szimbolikusan enyhíthetné a nemzetek közti vélt és valós történelmi sérelmekkel kapcsolatos feszültséget". Fontos viszont azt is kimondani, hogy a Benes-dekrétumok kifogásolt tételei kapcsán szó sincs a szlovák állam alapdokumentumainak megkérdőjelezéséről – tette hozzá.
A Most-Híd szlovák-magyar párt egy mandátumot szerzett a májusi EP-választáson. Nagy József a jobbközép, kereszténydemokrata irányzatú Európai Néppárt EP-frakciójában foglal majd helyet. Az új összetételű EP alakuló ülését július elején tartják Strasbourgban.