Hat tonna műtrágyából készülhetett az oslói bomba

Miközben a halálos áldozatok száma már meghaladta a kilencvenet, egyre valószínűbb, hogy egy szélsőjobboldali nézeteket valló magányos elkövető lehet a Norvégiát alapjaiban megrázó pénteki horror felelőse. A nemzeti tragédiát talán csak fokozza, hogy nem igazolódott be a külföldi terror gyanúja. A miniszterelnök ígéri: országa nem fog megváltozni, és egyelőre kerüli a tettes kilétéről szóló találgatásokat. A hatóságok újabb merénylettől nem tartanak.

NORVÉGIA LEGSÖTÉTEBB NAPJA - a galériához klikkeljen a képekre!

Norvégia legfontosabb szimbólumai és értékei ellen történt támadás tegnap, amikor bomba robbant a kormányzati negyedben, majd egy rendőrnek öltözött férfi lövöldözni kezdett a kormányzó Munkáspárt ifjúsági táborában. Oslo belvárosában heten vesztették életüket, az Utoya szigeten 85-en. A második világháború óta nem volt ilyen tragikus nap az ország életében - mondják a norvég politikusok és újságírók. - Nemzeti tragédia - mondta a miniszterelnök, Jens Stoltenberg.

Szombat kora délután az Utoya-szigethez érkezett a miniszterelnök és a norvég királyi pár is, hogy együttérzését fejezze ki és támogatásáról biztosítsa a túlélőket és az áldozatok hozzátartozóit. Egy hotelt alakítottak át a közelben, ahol a túlélőket átmenetileg elhelyezték, ide látogattak el az ország vezetői.

A kutatás továbbra is folyik a holttestek után, sok az eltűnt, és még nem sikerült mindenkit azonosítani. Sok szülő a BBC szerint továbbra sem tudja, életben van-e a gyereke. A rendőrség este hat után tartott sajtótájékoztatója szerint négy fiatalt még mindig keresnek a szigeten, az áldozatok azonosítása pedig biztosan nem fog ma befejeződni. A túlélők beszámolói alapján vizsgálják, volt-e tettestársa a lövöldözőnek, többen látni véltek ugyanis egy másik fegyverest.

A rendőrség elmondta: 45 percig tartott, amíg kiértek a szigetre, és újabb 45 perc múlva fogták el a lövöldözőt. Ekkor már nem állt ellen, letette fegyverét és feladta magát. Több részletet nem árultak el az akcióról. A rendőrség közölte: az elfogott gyanúsított kooperatív, beszél a kihallgatóihoz, ám a kihallgatás "nehéz." Ez utóbbi kifejezést nem kívánták részletezni.

Hírügynökségi jelentések szerint Oslo belvárosában még ma is nagyon feszült a hangulat. A rendőrség továbbra is azt kéri lakosságtól, hogy ne menjen a robbanás sújotta területre, mert az épületek sérültek, nem biztonságosak. A rendőrség szerint az épületekben még lehetnek emberi maradványok, ám az épületeket nem könnyű átvizsgálni, mivel instabilak, életveszélyesek.

Szélsőjobboldali gyanúsított

A rendőrség még pénteken letartóztatott egy 32 éves norvég férfit az Utoya szigeten, akinek kihallgatása a szombat reggeli órákban a terrorizmus ellenes törvények alapján kezdődött meg. A rendőrség elmondta: Facebook- és Twitter-oldala alapján feltételezhető, hogy a férfi szélsőjobboldali, esetleg keresztény fundamentalista és iszlámellenes nézeteket vallott. Hangsúlyozták: nincs rá bizonyíték, hogy ez utóbbi motiválta a támadásra.

A gyanúsított Anders Behrink Breivik a Reuters értesülései szerint egy biofarm tulajdonosa, így gond nélkül vásárolt május elején hat tonna műtrágyát, amelyet felhasználhatott a bombakészítéshez. Egy farmokat ellátó kereskedőlánc szóvivője, Oddny Estenstad elmondta: május negyedikén szállították le a rendelést, ami normális, nem kiemelkedően nagy megrendelés volt egy ekkora farmtól. A norvég média azt is tudni véli, hogy Breivik egy fegyverklub tagja volt. Azt még nem tudni, hogy a szigeten rejtett-e el fegyvert és töltényeket, vagy több fegyverrel érkezett.

A rendőrség még nem közölte hivatalosan a támadó kilétét, ám a világsajtót már bejárta a szőke, kék szemű fiatal férfi fotója. Pénteken az első feltételezések iszlám fundamentalista terrorcselekményként próbálták értelmezni a támadásokat, ám ez megdőlni látszott már éjjel, amikor kiderült, hogy az elkövető norvég és "skandináv megjelenésű." A rendőrség nem nyilatkozott arról, hogy az elkövetőnek lehettek-e társai vagy segítői.

A norvég lap, a Verdens Gang a letaróztatott férfi egyik barátját idézve azt írta: a támadó a huszas évei elején lett szélsőjobboldali. Internetes fórumokon szélsőséges nacionalista nézeteket fejtett ki, és ellenezte, hogy különböző kulturális hátterű emberek éljenek egymás mellett.

- Más országokkal összehasonlítva nem hinném, hogy súlyos gondjaink lennének a szélsőjobboldallal. Vannak ilyen csoportok, korábban is nyomon követtük őket, és a rendőrség tudja, hogy vannak ilyenek - mondta a miniszterelnök, aki hozzátette, hogy spekulációkra nem hajlandó, meg akarja várni a nyomozás eredményét.

A rendőrség szerint a férfi július 17-én létrehozott egy felhasználói profilt a Twitter mikroblog-oldalon, ahová egyetlen bejegyzést írt: "Egy ember, akinek hite van, százezer olyannak az erejével ér fel, akinek érdekei vannak." A Breivik lakhelyeként meghatározott négyemeletes ház körül legalább tíz rendőr áll, írja a Reuters.

2009 decemberében egy online fórumra azt írta: nincs olyan ország, ahol a muzulmán és nem muzulmán népesség békében él egymással, és azt állította, hogy ha ezt megpróbálják, az a nem muszlimok számára "katasztrofális következményekkel" jár - írja a BBC.

A szélsőjobboldali csoportokat figyelő szervezet, az Expo szerint Breivik egy neonáci internetes fórum, a  Nordisk tagja volt. Szombaton bebizonyosodott, hogy Breivik 1999 és 2004 között tagja volt a jobboldali Fejlődés Pártnak, amely ma a norvég parlament második legnagyobb pártja. 2004-ben fizette be utoljára a tagdíajt, 2006-ban törölték a tagok listájáról. A párt egy közleményt adott ki, melyben közölte: "azok, akik a pártból ismerték, szerény embernek írták le, aki ritkán kapcsolódott be politika beszélgetésekbe, vitákba."

Az ártatlanság vége?

Elemzők szerint a támadás akár a hihetetlenül nyitott norvég társadalom gyökeres változását is magával hozhatja. A skandináv országban a politikusok és a királyi család tagjai, vezető üzletemberek és médiaszemélyiségek is minimális védelemmel, szabadon járnak az utcákon és tereken. Az emberek címe, telefonszáma, sokszor adóbevallása és házának fotója is elérhető az interneten bárki számára, a postaládákat nem zárják.

A támadások helyszíne mindennek a legfontosabb szimbóluma. A nyüzsgő városközpontban álló kormánynegyed, és a politikát évtizedek óta domináló Munkáspárt ifjúsági tábora.

- Egész életemben mint paradicsomra gondoltam Utoyára. 1974 óta minden nyáron ott voltam, és most maga lett a pokol néhány óra alatt - mondta szombat reggeli sajtótájékoztatóján Jens Stoltenberg miniszterelnök. Őt ma várták volna a szigetre, hogy a párt ifjú támogatóival találkozzon. A külügyminiszter csütörtökön tartott előadást a táborban.

Épp ezt az ártatlanságot nem szeretné elveszíteni a miniszterelnök: péntek éjjeli és szombat reggeli sajtóértekezletének is az volt a legfontosabb üzenete, hogy az áldozatok családja mellett áll az ország vezetése, és hogy nem hagyja, hogy bárki is úgy ráijesszen Norvégiára, hogy feladja legfontosabb értékeit.

Pénteken még azt ajánlották az embereknek: ne menjenek Oslo belvárosába, ne használják a mobiltelefonjaikat, és ne gyülekezzenek nyilvános helyen, a belvárost pedig megszállta a hadsereg. Ma reggel azonban már mindenkinek azt tanácsolták: folytassa életét, térjen vissza Norvégia a normalitásba.

Sosem látott borzalom

Oslo belvárosát péntek délután fél négykor soha nem látott támadás érte: a kormánynegyed és a közelben álló épületek minden ablaka kitört, üvegszilánkok és törmelék borított mindent, hét ember meghalt. Nem sokkal később érkezett a hír: egy rendőrruhába érkezett férfi kezdett lövöldözni Utoya szigetén. A férfi azt állította, a terrotámadás miatt kell ellenőrzés végeznie, ezért a biztonságiak beengedték. Maga köré hívta az oslói robbantásról beszélgető tinédzsereket, majd lőni kezdett. Ekkor mindenki menekülni kezdett: volt, aki bokrok, kövek mögé bújt, volt, aki egy vécébe. Sokan a vízbe ugrottak és megpróbáltak átúszni a szárazföldre.

A fegyveres az úszókra is lőtt, és módszeresen gyilkolta a szigeten tartózkodó fiatalokat. Norvég médiajelentések szerint akár egy-másfél órája is lehetett az ámokfutásra, mivel a rendőrség a robbantás miatt a fővárosra koncentrált, és lassan ért az onnan harminc kilométerre fekvő szigetre.

- Végig csak az járt a fejemben furcsa módon, hogy ilyen nincs, ez biztos csak egy gyakorlat, ez nem történhez meg Norvégiában - mondta a BBC-nek Adrian Pracon, aki először a vízbe ugrott, hogy elmeneküljön, ám bakancsa és ruhái elkezdték lehúzni, ezért vissza kellett mennie a szigetre. A fegyveres ekkor sebesítette meg, és csak úgy tudott megmenekülni, hogy halottnak tettette magát, így a fegyveres tovább haladt.

Jorgen Benone, az egyik túlélő a Reuternek úgy nyilatkozott: húsz-harminc méterre volt egy ideig a gyilkostól, egy kő mögött bújt el és próbált olyan csendben maradni, amennyire tudott. Amikor megérkeztek a mentőhajók, már nem tudta, egyáltalán megbízhat-e bennük.

A rendőrség és a mentőalakulatok egész éjjel és vasárnap reggel is kutattak a vízben holttestek után, ezért az áldozatok száma akár tovább is emelkedhet.

Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.