Svájcban betiltanák a kényszerházasságokat

Évente 17 ezer esküvő hiúsulhat meg, ha az alpesi ország szövetségi parlamentjén tavasszal átmegy az a törvényjavaslat, amely szerint a jövőben tilos bárkit is „erőszakkal vagy fenyegetéssel” rávenni arra, hogy olyasvalakivel lépjen frigyre, akivel nem szeretne. Sokan attól félnek, hogy a törvény csak a muszlim bevándorlók ellen szól.

Nemsokára a svájci szövetségi parlament alsóháza, a Nationalrat elé kerül az a törvényjavaslat, amely a kényszerházasságok tilalmát mondja ki az alpesi országban, mondván, hogy az ilyen frigyek összeegyeztethetetlenek a svájci kultúrával. A javaslat szerint mindenki, aki erőszakkal vagy fenyegetéssel kényszerít valakit házasságra, voltaképpen bűnt követ el, és ezért a pénzbüntetéstől egészen öt évig terjedő szabadságvesztéssel sújthatják – írja a német Tages Anzeiger.

Bár a törvény betűje szerint hasonlóra vetemedni „kényszerítés” címszó alatt most is büntetendő cselekménynek számít, a Kereszténydemokrata Néppárt (CVP) szerint az új javaslat sem megy elég messzire. Ruedi Lustenberger, a párt egyik képviselője úgy véli, minimum kétévnyi börtön jár azoknak a szülőknek, akik gyerekeiket akaratuk ellenére házasságra kényszerítik. Mivel azokat a személyeket, akik nem rendelkeznek állampolgársággal, a több mint egy évi börtönbüntetés automatikus kiutasítást jelent, sokan attól félnek, hogy a törvény valódi célja az áldozatok védelme helyett inkább az, hogy minél több muszlimtól lehessen megszabadulni. Leplezetlenül erről árulkodik, hogy kétévnyi szabadságvesztés nyomán Svájcban azok a külföldiek is elveszítik letelepedési engedélyüket, akiknek egyébként svájci házastársuk van – a kritikusok szerint ezért, hogy Lustenberger számára ideálisan ez a büntetési tétel alsó határa.

A törvény beterjesztőjeként a CVP számíthat ugyan a szövetségi törvényhozás legnagyobb alakulata, a Svájci Néppárt (SVP), illetve a liberálisok és a konzervatív demokraták támogatására is, a szabad demokraták és a zöldek azonban nem tartják eléggé meggyőzőnek a kulturális összeférhetetlenségről szóló érvet. „Miért? A lopás kultúrkonform?” – kérdez vissza Kurt Fluri, Solothurn kanton parlamentjének egyik szabaddemokrata politikusa.

Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.