Svájc: nyert a szélsőjobb
Győzött a bevándorlóktól és a botladozó eurózóna hatásaitól való félelem: a vasárnap rendezett választásokon a Svájci Néppárté lett az első hely a szavazatok 27 százalékával. A szélsőjobboldali alakulat mögött második helyre szorult szociáldemokraták 19, harmadikként a liberálisok 15 százalékot szereztek - derül ki az előzetes eredményekből.
Ahogy korábban is, az SVP szigorú bevándorlás-ellenes politikát hirdetett meg a kampányban. és nagy sikert is aratott a svájci zászlón tipró fekete lábakat mutató plakátjaival. Némi üröm csak azért vegyülhet az ünnepi hangulatba, mert olyasmi történt vele, amire húsz éve nm volt példa, kevesebben szavaztak rá, mint négy évvel korábban. (2007-ben az SVP 28,9 százalékot szerzett.) Ez a viszonylagos kudarc egy szakadár alakulatnak, a Konzervatív Demokrata Pártnak (BDP) tudhataó be, amely mérsékeltebb képet próbált meg sugallni magáról a szélsőjobboldal felé húzó SVP-vel szemben. Nem kedvezett a legnagyobb svájci pártnak a fukusimai tragédia sem, amelyet meglovagolva a versenybe szálló két zöld párt összesen 14 százalékot kapott. (Svájc a nukleáris katasztrófa hatására úgy döntött, hogy fokozatosan kivonja atomerőműveit a használatból.)
Téma a kampány során a bevándorláson és az eurózóna gyengülése miatt félelmeken kívül nemigen volt: a 7,9 milliós alpesi országban sokan félnek, hogy az arab tavasz miatt egyre nagyobb hullámokban érkező bevándorlók miatt elveszítik munkájukat, de az ő nyakukba varrják a növekvő ingatlanárakat is. (Svájc lakóinak egynegyede bevándorló, a munkanélküliség 2,8 százalékos.) Ami az eurózónát illeti, Svájcnak az erős frank nincs ínyére mostanában, mert az hátrányosan érinti az exporton nyugvó gazdaságot.
Svájc politikai életére a nagyon erős kompromisszumkényszer jellemző. A vasárnapi parlamenti választásokon az dőlt el, melyik négy párt küldhet két-két, illetve egy tagot a hét főből álló Szövetségi Tanácsba. (Ha az előzetes eredményekhez képest nem történik érdemi változás, a tanácsnak két néppárti, két szociáldemokrata, két liberális és egy zöldpárti tagja lesz.) Az ország államfőjét a tanács hét tagja közül választják ki: ők évenkénti vetésforgóban váltják egymást. A parlamentben - amelybe 2007-ben 12 párt került be - egyik tömörülésnek sincs többsége.
A parlamenti választások végeredményét hétfőn közlik.