Statáriumot hirdettek Thaiföldön

A thai hadsereg „a rend fenntartása érdekében" ma statáriumot hirdetett Thaiföldön.

Bangkokban tankokkal zártak le több utat, a hadsereg elfoglalt számos televízió- és rádióállomást, valamint „nemzetbiztonsági céllal" cenzúrát rendelt el a médiában, írja a BBC. A katonák benyomultak a legfontosabb kormányépületbe is, amelyet sokáig kormányellenes tüntetők tartottak megszállva. A hadsereg utasította mind a kormány ellen, mind pedig az a mellett tüntető tömegeket, hogy ne tartsanak semmiféle demonstrációt, nehogy összecsapásokba torkolljanak a menetek.

 
Athit Perawongmetha/Reuters

„Nincs ok a pánikra. Az emberek folytathatják megszokott életüket" – hangzott el ma a televízióban, miután bejelentették a statáriumot, amelyet egy 1914-es törvényre hivatkozva vezettek be, mely szerint válsághelyzetben beavatkozhat a hadsereg.

„Minden a megszokott módon halad, azzal a különbséggel, hogy a hadsereg felel minden nemzetbiztonsági ügyért" – mondták, majd hozzátették, hogy a statárium bevezetése nem befolyásolja a kormányellenes tüntetők által lemondásra felszólított ügyvivő kormány munkáját.

Hangsúlyozták továbbá, hogy az ország védelme érdekében kellett bevezetni a statáriumot, és nem katonai puccsról van szó. Szakértők szerint azonban a lépést a kormányt támogató vörösingesek valóban puccsként értelmezhetik, és várhatóan tovább növeli a feszültséget a komoly politikai válsággal küzdő Thaiföldön. A tavaly óta húzódó krízisben akkor nyílt új fejezet, amikor május 7-én a thaiföldi alkotmánybíróság úgy döntött, hogy a hatalommal való visszaélés vádjában bűnösnek talált Jinglak Sinavatra kormányfőnek le kell mondania.

Ezt követően a thai főváros elitjéből, a középrétegekből, monarchistákból szerveződött kormányellenes erő „a végső harcra" szólított fel a Sinavatra-klán ellen, de a vörösingesek is bejelentették, hogy utcára vonulnak.

A hadsereg 2006-ban megdöntötte Thakszin Sinavatra – Jinglak bátyja – kormányát, ám egy év elteltével választásokat engedélyezett, amelyen a Thakszin-féle utódpárt győzött (mely azóta már kétszer is nyert). A mostani, immár fél év óta tartó ellenzéki demonstrációsorozat eddig 25 életet követelt, ám a hadsereg eddig semlegességét hangoztatta a két nagy tábor csatájában. Miként korábban Thakszin, most Jinglak élvezte a vidéki szegényebb rétegek, az úgynevezett vörös ingesek támogatását.

A hónap elején azt is bejelentették, hogy folytatják az egyeztetést a tervezett új választások időpontjáról. A fővárosi elitet, a középrétegeket képviselő, főleg demokrata párti ellenzék 2001 óta nem tudott választásokon nyerni, ezért azt szeretné, ha egy nem választott, „népi kormány" venné át a hatalmat. Ezt azonban a Pheu Thai párt a demokrácia elleni puccsnak tartja.

 

Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.