Sörözésért hat ütés jár Malajziában

Elhalasztották annak a maláj nőnek a büntetését, akit 6 vesszőcsapásra ítéltek azért, mert sört ivott. A 32 éves Kartika Sari Dewi Shukarno-t az ítéletnek megfelelően hétfőn elszállították egy büntetés-végrehajtási intézetbe, ahol 7 napot töltött volna.

Azonban fél órán belül hazavitték, mert a hatóságok az utolsó pillanatban úgy döntöttek: a múlt szombaton kezdődött muzulmán szent hónap, a Ramadán után hajtják végre az ítéletet. Shukarno-t két éve tartóztatta le az iszlám erkölcsrendészet egy szállodában, mert sört ivott.

A halasztás következtében lehetséges, hogy a büntetést végül nem is hajtják végre. A maláj miniszterelnök, Najib Razak kedden arra bíztatta Shukarno-t, hogy fellebbezzen a döntés ellen, azt sugallva, hogy kérése meghallgatásra találna az iszlám hatóságoknál. Ugyancsak kedden egy bíróság kimondta: a büntetést felfüggesztik, ugyanis a döntést felülvizsgálják.

A Szingapúrban élő kétgyermekes anya azonban közölte: nem kíván fellebbezni, és azt kérte, nyilvánosan hajtsák végre az ítéletet. Nem titkolt célja volt, hogy vitát indítson. Ő lenne az első nő, akit megvesszőznek Malajziában. Pénzbüntetését már befizette, amelynek összege körülbelül 250 ezer forintnak felel meg.

A 27 milliós ázsiai ország lakosságának valamivel több, mint a fele muzulmán vallású. Az országban nagy számú kínai és indiai közösség él. A jogrend kettős: a muzulmán vallású állampolgárokra az iszlám törvénykezés, a sharia vonatkozik, míg a más vallásúakra az ország polgári törvényei. Malajzia Mahathir két évtizedes miniszterelnöksége idején mérsékelt iszlám országnak számított, ám a vallási szabályokat az elmúlt három évben egyre komolyabban kezdték venni, ami miatt sokak kritikával illették a vezetést. Ma már például minden szolgálatban lévő rendőrnőnek fejkendőt kell viselnie - vallásától függetlenül. Az erkölcsrendészet pedig gyakran tartóztat le olyan fiatalokat, akik "túl közel kerültek" egymáshoz, ám nem házasok.

A muzulmán vallás előírásai Európában is konfliktust okoznak, ám épp a másik szempontból: Franciaországban például nagy vitát váltott ki, hogy a fejkendőt kitiltották az állami iskolákból, nemrég pedig egy muzulmán nő nem mehetett be egész testet elfedő "burkiniben" egy francia uszodába. Sokan úgy gondolták, hogy a multikulturális egykori brit gyarmat, Malajzia példája segíthet az európai konfliktusok kezelésében. A The New York Times publicistája azonban megjegyzi: az iszlám törvénykezés erősödése is jelzi, hogy az ázsiai állam sem tudta megoldani e problémákat.

 

Kartika Sari Dewi Shukarnot üdvözli édesapja, miután elhalasztották büntetésének végrehajtását
REFILE - UPDATING CAPTION Kartika Sari Dewi Shukarno hugs her father Shukarno from a van belonging to the Islamic Religious Department at her father's house in Sungei Siput, about 300km (186 miles) north of Kuala Lumpur, in Malaysia’s state of Perak August 24, 2009. Religious authorities in Malaysia on Monday freed Kartika who was on her way to a jail in the capital, Kuala Lumpur, to be caned for drinking beer. She would have been the first woman to be caned in this Southeast Asian country.. REUTERS/Zainal Abd Halim (MALAYSIA SOCIETY RELIGION CRIME LAW)
Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.