Soros György: Meggondolatlan döntés volt beengedni a menekülteket
Ellenzi a menekültek kvóták szerinti elosztását Soros György, de nem azért, amiért Orbán Viktor.
Az amerikai magyar milliárdos és filantróp méltatta Angela Merkel erkölcsi nagyságát és vezető szerepét, de meggondolatlan és a döntés csábító hatását figyelmen kívül hagyó kezdeményezésnek nevezte a kapuk kitárását a menekültek előtt.
|
Soros György Luke MacGregor / Reuters |
Soros György az Európai Parlamentben tartott csütörtöki meghallgatáson elhibázottnak nevezte a német kancellár által Európára kényszerített EU-török megállapodást a menekülthullám megállításáról, mert jelentősen alulfinanszírozott (a tagállamok két év alatt 6 milliárd eurót ígértek Törökországnak - a szerk.), és egy óriás befogadóállomássá alakítja át az elégtelen befogadó kapacitásokkal rendelkező Görögországot. Soros bírálta azt is, hogy a tagállamokra kötelező befogadási kvótákat erőltetnek, a menekülteket pedig vagy visszatoloncolják Törökországba, vagy olyan országba küldik, ahol nem fogadják őket szívesen.
Az amerikai üzletember szerint az európai menekültpolitika sürgős reformját a pénzügyi támogatások jelentős növelésével kell kezdeni. Az Európai Uniónak évente legalább 30 milliárd eurót kellene költenie a határőrizetre, a befogadás feltételeinek a javítására, a menekültek társadalmi beilleszkedésére, illetve a küldő és a tranzit országok segélyezésére.
Soros kritizálta az EU vezetői által épp a minapi csúcson méltatott európai bizottsági kezdeményezést, amely a fejlesztési segélyek folyósítását attól tenné függővé, hogy az illető ország megállítja-e a határain a migrációt.
— A kivándorlás okait kell megszüntetni, szabadkereskedelemmel, masszív beruházásokkal és a korrupció felszámolására irányuló kezdeményezésekkel — mondta. A pénzt nem a szűkös EU büdzséből, vagy a közösbe beadni rest tagállamok hozzájárulásaiból kell fedezni, hanem a közösség által a pénzpiacokon felvett kölcsönökből. Soros György a pénzügyi válság idején létrehozott és bevetett stabilitációs alapok forrásainak a mobilizálását is javasolja a finanszírozás biztosítására.
Hosszabb távon egyébként is szükség van a közösségi költségvetés összegének növelésére, a felzárkóztatásra és a mezőgazdaságra szánt támogatások jelentős csökkentésére, új bevételi források biztosítására, hogy az Európai Unió képes legyen megbírkózni a menekültválság hazai és külföldi következményeivel, és stabil alapokat teremteni a valutaunió működéséhez — vélekedett.
„A menekültválság az EU létét fenyegeti. A felelőtlenség csúcsa az lenne, ha az Európai Unió a széthullását kockáztatná, miközben parlagon hagyja a rendelkezésére álló pénzügyi forrásokat" — fogalmazott Soros az EP meghallgatásán.
Brexit és EU-reform
Soros György rövid véleményt mondott a brit népszavazásról is a menekültválság pénzügyi vonatkozásairól rendezett parlamenti meghallgatáson. — Amennyire kellemetlen csalódás volt a referendum eredménye, annyira kellemes meglepetés az azóta kibontakozott spontán mozgalom az EU tagság megőrzéséért — fejtette ki. A népszavazás megmutatta az embereknek, mennyit veszíthetnek, ha elhagyják az Európai Uniót. Ha ez az érzés elterjedne nem csak Nagy-Britanniában, hanem szerte Európában, akkor az unió elkerülhetetlennek tűnt széthullása helyett lendületet kaphat az erősebb és jobb Európa megetremtésének igénye. Európának nem a váláshoz vezető folyamatot kell látnia a Brexitben, hanem az EU gyökeres reformjának a lehetőségét — mondta Soros.