Sok munka vár a Juncker-bizottságra
Az új testület munkáját politikai válságok is nehezítik. Az ukrán válság továbbra sem mutat semmilyen enyhülést, és Nagy-Britannia tagsága is bizonytalan az unión belül. – írja az Eubusiness.
Juncker nyilatkozatában azt mondta: „Itt az ideje, hogy feltűrjük az ingujjunkat és munkához lássunk. Európa kihívásai nem várhatnak. A mai naptól fogva én és a csapatom keményen fogunk dolgozni, hogy teljesíteni tudjuk az Európának beígért új kezdetet"
Az új EB első tesztje vasárnap lesz, amikor az oroszbarát lázadók választásokat tartanak Kelet-Ukrajnában. Az unió szerint a voksolás illegális, és azt az EU nem ismeri el, mert aláássa a békéért küzdők erőfeszítéseit. Moszkva ennek ellenére elismeri a szakadár területeken tartandó szavazást.
Junckernek nem idegen a brüsszeli bürokrácia. Az EB vezetője 19 évig volt Luxemburg miniszterelnöke, és vezette az eurozóna pénzügyminisztereinek csoportját az EU legsötétebb idejében, amikor úgy tűnt, hogy a közös valuta az összeomlás szélén áll.
A bizottság elnöke az első pillanattól egyértelművé tette, hogy nem bürokratákat szeretne a testületben látni, hanem politikusokat, ezért is hozott az EB-be több volt miniszterelnököt és vezető minisztert az Európai Unióból.
Juncker a portugál José Manuel Barroso-t váltja, aki 10 évig vezette a bizottságot, és akinek irányítása alatt az unió 13 új tagállammal bővült. A pénteken leköszönő elnöknek köszönhető, hogy az EB hatáskörei bővültek az elmúlt időszakban.
A szombaton hivatalba lépő bizottságban a Magyarország által jelölt Navracsics Tibor a kulturális, oktatási és ifjúságpolitikai portfóliót kapta.