|
Fekete füst gomolyog a donyecki nemzetközi repülőtér felett MTI/EPA |
Alekszandr Borodaj, a Donyecki Népköztársaság miniszterelnöke a RIA Novosztyi orosz hírügynökségnek elmondta, hogy a legtöbb halálos áldozat akkor vesztette életét, amikor az ukrán katonák tüzet nyitottak két Kamaz teherautóra, amely a repülőtérről szállított el sebesülteket. A Russia Today orosz hírtelevízió közlése szerint donyecki bányászok egy része sztrájkba lépett az ukrán egységek offenzívája miatt. Áll a munka a Szkocsinszkogói, az abakumovai, a cseljuskintszevi és a trudovszkajai bányában is, amelynek a munkásai a bejáratnál állnak, de ahelyett, hogy bemennének és dolgoznának, tüntetésbe kezdtek.
A szeparatisták ellen indított „antiterrorista” offenzíva kommunikációs felelőse, Alekszej Dmitraskovszkij még az éjszaka jelentette be, hogy véget értek a harcok a repülőtérnél, a katonai akció azonban a Kijevben csak terroristákként, az orosz sajtóban pedig felkelőkként emlegetett kormányellenes erők „teljes megsemmisítéséig" folytatódik. Egy másik szóvivő, Vlagyiszlav Szeleznyov szerint a szeparatisták oldalán több külföldi is harcba szállt. Sokan az orosz Kaukázusból érkeztek.
Szeleznyov elmondása szerint lőnek a donyecki szeparatisták fellegvárában, Szlavjanszkban is, ahol a lázadók most lakóépületekre nyitnak tüzet, majd pedig az ukrán egységekre hárítják a felelősséget ezekért a támadásokért. Emiatt – a civil áldozatok elkerülése érdekében az ukrán katonák visszavonulási parancsot kaptak. A szeparatisták állítólag megtámadták a szlavjanszki kenyérgyárat és egy pszichiátriát is. A város mellett kedden három ukrán katona életét vesztette, kilenc pedig megsebesült, amikor az ellenőrzőpontjukra lőttek, de a szeparatisták arattak a saját soraikban is. A két embert fosztogatás, emberrablás és a szolgálati hely elhagyása miatt nyilvános kivégzésre ítélték.
|
Egy, a reptéri harcok elől menedéket kereső család. YANNIS BEHRAKIS / Reuters |
Az összetűzések az egymillió lakosú Donyeck repülőterén azután törtek ki, hogy hétfőn hajnalban szeparatisták foglalták el a létesítményt, amely fontos logisztikai szerepet játszik a fegyveres erők hetek óta tartó tisztogató akcióiban, ide érkezik a kormányerők utánpótlásának jelentős része.
A szeparatistáknak délután egy óráig adtak időt, hogy elhagyják a 2012-es labdarúgó-Európa-bajnokságra épült terminált. Miután ezt nem tették meg, repülőgépeket, helikoptereket és deszantosokat is bevetettek ellenük. A RIA Novosztyi orosz hírügynökség arra hívta fel a figyelmet, hogy a légi akcióban egy az ENSZ felségjelét viselő helikopter is részt vett, méghozzá nem először: korábban a Szlavjanszknál vívott harcokban is szerepet kaptak ilyenek. A világszervezet kifogásolta is az ügyet, az ukrán hatóságok viszont arra hivatkoznak, hogy még nem tudták átfesteni a líbiai és mali békefenntartó akciókban használt légi járműveket.
|
YANNIS BEHRAKIS / Reuters |
Helyszíni jelentések szerint kedd reggel a repülőtéren és a környéken is nyugalom volt. A környező ukrajnai megyéket is kiszolgáló légi kikötő személyzete állítólag már a hétfő reggel leállított repülőgép-forgalom felújítására készül.
Keddre virradó éjszaka harcok a két hete Donyeckhez hasonlóan önkényesen népköztársasággá kikiáltott Luganszk megyében is. Ott a határ orosz oldaláról több teherautó, mikrobusz és személykocsi próbált meg Ukrajnába behatolni. Ukrán bejelentés szerint „oroszországi harcosok" akartak betörni az országba. A többségüknek ez sikerült is. Bár a határőrök tüzet nyitottak rájuk, feltartóztatni csak néhány járművet tudtak. Az ukrán határőrség már korábban figyelmeztetett arra, hogy Oroszországban a határ közelében mintegy negyven teherautónyi fegyveres gyűlt össze, készen a behatolásra Ukrajnába.
A hétfői harcok idején megszakadt a kapcsolat az EBESZ megfigyelőinek egyik, Donyeck közelében dolgozó csoportjával. Elképzelhető, hogy a négy – dán, észt, svájci és török állampolgárságú – megfigyelőt elrabolták. Az úgynevezett Donyecki Népköztársaság sajtószolgálata azt közölte ugyan, hogy nem gátolták a nemzetközi szervezet képviselőinek munkáját, ám a régióban szép számmal vannak öntörvényű fegyveres egységek. Szeleznyov a keddi sajtótájékoztatóján egyébként azt mondta, szerinte se Donyeckben, se Luganszkban nem kell rendkívüli állapotot hirdetni, hogy a két megyét az ukrán egységek visszaszerezzék.
|
Felborult teherautó Donyeckben Reuters |
Kijevi külügyminisztériumi bejelentések szerint Ukrajna egyébként azon gondolkodik, hogy kilép a Független Államok Közösségéből (FÁK), amelyet 1991-ben alakított kilenc volt szovjet tagköztársaság. A tárca a döntést azzal indokolta, hogy a FÁK – köztük Oroszországgal – hónapok alatt sem tudott semmiféle kézzelfogható álláspontot kialakítani az ukrán válsággal kapcsolatban.
Az Európai Unió eközben arra készül, hogy Ukrajnával aláírja a társulási szerződést. Erre felek a június 27-i brüsszeli csúcson keríthetnek sort – írta a RIA Novosztyi Dalia Grybauskaitė litván elnök asszonyra hivatkozva kedden. Ukrajnában az egész válság akkor kezdődött, amikor Viktor Janukovics exállamfő vezette kormány novemberben megakadályozta, hogy a parlament elfogadja egy, a társulási szerződés aláírásához brüsszeli részről feltételül szabott törvénycsomagot. Az ellenzék emiatt tüntetéssorozatot indított, és februárban meg is buktatta Janukovicsot. A június 27-i EU-csúcson egyébként Moldova is szignálja a maga társulási szerződését.
Barack Obama amerikai elnök kedden egyébként gratulált és segítséget ajánlott az ukrán kollégájának, Petro Porosenkónak, akit vasárnap választottak államfővé a kelet-európai országban. Porosenko a győzelme után azonnal jelezte, hogy az ukrán egységek teljes erővel fognak fellépni a donyecki és a luganszki szeparatisták ellen.