Slota minden héten a szlovák himnuszt énekeltetné
Azt is elrendelnék, hogy jól látható helyre tegyék ki a himnusz szövegét, valamint az ország alkotmányának bevezető részét (amely egyébként csak a szlovákokat ismeri el államalkotóként). Ugyancsak a himnusszal kellene kezdeni minden kormányülést, parlamenti tanácskozást, továbbá a megyei és a helyi önkormányzati gyűléseket is. A tizenötödik életévét betöltő fiataloknak pedig - amikor átveszik a személyi igazolványukat - a Szlovák Köztársaság iránti hűségre és odaadásra kellene felesküdnie
Ján Slota szerint javaslatuk célja az, hogy erősítsék a fiatalok és a többi polgár hazafias érzelmeit és nemzeti öntudatát. "A 2001-ben elfogadott amerikai patrióta jogszabályt tartjuk példának, amely az ország védelméről is rendelkezik. Rövidesen benyújtjuk a köztársaság védelméről rendelkező törvényjavaslatunkat is" - tette hozzá.
Érdeklődésünkre a kormánypárti Smer szóvivője csak annyit közölt, hogy egyelőre tanulmányozzák a koalíciós partner javaslatát. Pavol Abrhám, szlovák kereszténydemokrata (KDH) politikus szerint a nemzeti érzelmeket nem lehet elrendelni, ezért a javaslat értelmetlen. Stanislav Janis, a Szlovák Kereszténydemokrata Unió (SDKÚ) parlamenti képviselője kifejtette: "Ján Slotáék akkor bizonyítanák be hazafiságukat, ha véget vetnének az államkassza szüntelen megdézsmálásának, s egyéb korrupciós ügyeiknek, a pártelnök pedig lelépne a parlamentből és a közéletből, nem mérgezné a társadalmi légkört."
Lapunknak nyilatkozva Bárdos Gyula, az MKP parlamenti frakciójának vezetője ostoba és elavult törekvésnek minősítette az indítványt, amelynek egyetlen célja az, hogy elterelje a közvélemény figyelmét a Szlovák Nemzeti Párt elnökének és holdudvarának botrányos ügyeiről, valamint arról a kudarcról, amellyel az SNS a múlt heti megyei választásokon szembesült, hiszen mindössze hat képviselője jutott be a regionális képviselő testületekbe. Ugyanakkor felhívta a figyelmet arra, hogy a törvényjavaslat vitája során derül majd csak ki, hogy a szlovák pártoknak lesz-e kurázsijuk elvetni Ján Slotáék nyilvánvalóan nacionalista indítványát.
Ján Pesek szlovák történész úgy vélekedett, hogy a törvényjavaslat a letűnt rezsim gyakorlatát eleveníti fel, amikor a lelkészek csak akkor kaptak működési engedélyt, ha a mostani javaslathoz hasonló esküt tettek.