Slota köpködve mongolmagyarozott

Indulatos viták kísérték a pozsonyi törvényhozásban a kisebbségi nyelvtörvény tervezetét, amely húszról tizenöt százalékra csökkenti a széles körű kisebbségi nyelvhasználati jogokat biztosító küszöböt.

A jogszabálytervezetet tegnap terjesztette be Rudolf Chmel, kisebbségi és emberi jogokat felügyelő miniszterelnök-helyettes, és azonnal élesen támadták az ellenzékiek. Marek Madaric, a Robert Fico vezette Smer párt vezérszónóka ma a pozsonyi parlamenti vitában azt mondta, ha ezt a jogszabályt elfogadnák, akkor a szlovák nyelv kiszorulna a déli országrészből, ahol újabb Babilon keletkezne. - Ráadásul a szlovákok saját országukban hátrányba kerülnének – vélekedett volt kulturális miniszter. Ján Slota, a Szlovák Nemzeti Párt elnöke felhábordva utasította vissza a tervezetet. - Ezek a mongolmagyarok randa lovaikon csörtettek be Ázsiából, majdnem kiirtottak minket, ránk erőszakolták a nyelvüket, most meg a a kormánypárti képviselők  ilyen tákolmánnyal gyengítenék államiságunkat, s Magyarországhoz ragasztanák déli területeinket – harsogta a pártvezér. Aki nem sokkal később a kijáratnál köpködött is, „Pfuj, ez a parlament nem szlovák!“ - felkiáltással.

Peter Osusky, a Híd-Most képviselője felszólalásában a szlovák nemzet szégyenének nevezte Slotát, Bugár Béla pedig arra hívta fel a figyelmet, hogy a szlovákiai kisebbségiek lojális állampolgárok, ebben az országban adóznak, ezért is kívánnak élni alkotmányos jogaikkal. Várhatóan ma döntenek arról, hogy a tervezetet második olvasatba utalják-e. A végszavazásra májusban kerülhet sor.
Az indítvány szerint minden olyan szlovákiai településen, ahol valamelyik nemzeti kisebbség arányszáma eléri legalább a tizenöt százalékot, kötelező lesz az információs táblákat és más tájékoztatókat kétnyelvűen feltüntetni, a helyi hivatalokban pedig a nemzetiségiek a saját anyanyelvüket is használhatják. Az eddigi küszöb húsz százalék. A törvénymódosítás révén elsősorban a ruszin és a roma kisebbség élhet az eddiginél nagyobb mértékben anyanyelvhasználati jogával. Szlovákiában jelenleg 511 településen tüntetik fel magyarul is a helységneveket és kétnyelvű az ügyintézés is. Ha a törvénymódosítást jóváhagyják, akkor kettővel több helyen lesz hivatali nyelv a magyar is, éspedig a Pozsonyhoz tartozó Oroszváron (Rusovce) és a Balassagyarmathoz közeli Tótgyarmaton (Slovenské Darmoty).

Rudolf Chmel a tervezet előterjesztésekor kifejtette:  -  Szlovákiában kilenc őshonos nemzetiség él, amely összesen a lakosság tizenöt százalékát teszi ki, tehát a társadalmi béke egyik fontos tényezője. Lapunknak nyilatkozva elmondta: -- A legfőbb ideje, hogy a többségi nemzet végre megszabaduljon történelmi, illetve jelenlegi fóbiáitól és a szlovákiai alkotmány rendelkezéseinek megfelelően szavatolja hivatali anyanyelvhasználati jogaikat. Egyúttal pedig Knut Vollebaeknek, az EBESZ kisebbségi főbiztosának ajánlása alapján a kisebbségi nyelvhasználati törvényt hozzuk összhangba az államnyelvtörvénnyel. Szem előtt tarthatnánk Winston Churchill egyik ismert mondását, miszerint minden nemzet civilizáltságát annak alapján lehet lemérni, ahogy a saját kisebbségeivel szemben viselkedik – hangsúlyozta a miniszterelnök-helyettes.

Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.