A szlovák parlament elítélte Orbán kijelentéseit

Nyilatkozat elfogadásával ért véget a pozsonyi parlament rendkívüli ülése, amelyet a koalíciós pártok indítványára hívtak össze.

Nem vettek részt a tanácskozáson a szlovák ellenzéki honatyák. Mikulás Dzurinda, a Szlovák Kereszténydemokrata Unió (SDKÚ) elnöke valamennyiük nevében állami pénzből megrendezett olcsó színjátéknak, az európai parlmenti választások előtti kormánypárti kampánynak minősítette a rendkívüli ülést. Ugyanakkor ő is úgy vélekedett, hogy Orbán Viktor megnyilatkozásai ártanak a szlovák-magyar kapcsolatoknak.

Pavol Hrusovsky, a szlovák Kereszténydemokrata Mozgalom (KDH) elnöke felszólította Csáky Pált: a pártvezetés döntse el, hogy a szlovák ellenzékkel vagy Orbán Viktorral szövetkeznek-e. Az MKP képviselői megjelentek a rendkívüli parlamenti ülésen. Bugár Béla, A.Nagy László és Gál Gábor - akik néhány hete átültek a függetlenekhez - viszont távol maradt.

A vitában Robert Fico kormányfő, a azt hangoztatta, hogy az úgynevezett magyarkártyát nem a szlovák politikusok, hanem azok a budapesti közéleti személyiségek húzták elő, akik az uniós értékrenddel merőben ellentétes nézeteket hangoztatnak. - Orbán Viktor esztergomi kijelentése nem nyelvbotlás volt, hanem tudatos politizálásának a megnyilvánulása. Mi jószomszédi kapcsolatokra törekszünk Magyarországgal is, de a közép-európai térség stabilitását veszélyeztető megnyilvánulásokat nem hagyhatjuk szó nélkül - jelentette ki a szlovák miniszterelnök, aki a legerősebb kormánypárt, a Smer elnöke is.

Vladimír Meciar szerint a Hatvannégy Vármegye Mozgalom és más magyar szélsőséges csoportok ideológusait bíróság elé kell állítani.

Ján Slota, a Szlovák Nemzeti Párt (SNS) vezetője indítványozta a köztársaság védelméről rendelkező törvény mielőbbi elfogadását, valamint a Büntető Törvénykönyv bővítését olyan rendelkezéssel, amely szerint az első és a második világháború után jóváhagyott határok kétségbevonását, és a magyar irredenta nézetek szlovákiai népszerűsítését ugyanolyan bűncselekménynek nyilvánítsák, mint az újfasiszta megnyilvánulásokat. Kormánypárti sorokból nagy taps fogadta azt a felvetését is, hogy tiltsák be a Magyar Koalíció Pártját, Orbán Viktort pedig mielőbb nyilvánítsák Szlovákiában "persona non gratának".

Bárdos Gyula, az MKP parlamenti frakciójának vezetője idegengyűlölőnek minősítette Ján Slota szavait, a rendkívüli parlamenti ülést pedig olyan gyermekded manővernek, amellyel a kormánypártok korrupciós botrányairól igyekeznek elterelni a közvélemény figyelmét.

Berényi József, a szlovákiai magyar párt elnökhelyettese felszólította a jelenlévőket, ha úgy vélik, hogy akadnak, akik veszélyeztetik Szlovákia területi egységét, akkor tegyenek ellenük büntetőjogi feljelentést. Rámutatott arra is, hogy Orbán Viktor semmi olyat nem mondott Esztergomban, amely ellentétes lenne az uniós értékekkel és dokumentumokkal.

A kormánypárti képviselők által elfogadott nyilatkozat nagyra értékeli a szlovákiai magyarok szerepét Szlovákia uniós csatlakozásában, s hangsúlyozza, hogy a Szlovák Köztársaság ezután is szavatolja mindazokat a feltételeket, amelyek teljes körű gazdasági, kulturális és szellemi fejlődésükhöz szükségesek.

A továbbiakban a kormánypárti képviselők mélységes nyugtalanságuknak adnak hangot a magyarországi társadalomban nagy mértékben növekvő nacionalista, antiszemita és idegengyűlölő megnyilvánulások, továbbá az ottani szélsőséges csoportok közéleti aktivitásai miatt. Ugyancsak nyugtalansággal szemlélik a Fidesz felelőtlen nacionalista rétorikáját, az etnikai kizárólagosság koncepciójával nyomuló törekvéseit, amelyek távol állnak az európai politikától és az elmúlt évszázadok ideológiáiból fakadnak. Bírálják a Magyar Koalíció Pártjának jelenlegi vezetését is, amely az etnikai szempontokat előtérbe helyezi az univerzális polgári értékekkel és az európai integráció elveivel szemben, s ezzel hozzájárul a Magyar Köztársaság és a Szlovák Köztársaság közötti feszültség növekedéséhez.

Végezetül azokat a megnyilvánulásokat, amelyek során a Magyar Köztársaság közéleti személyiségei szabják meg Szlovákia szuverén polgárainak, hogy miként szavazzanak az európai parlamenti választásokon. Ugyancsak elítélik a Kárpát-medencei magyarság határokon átívelő egyesülésének vízióját, miként a magyar állam és a szomszédos országok polgárai közötti intézményes és jogi kötődések megteremtésére irányuló lépéseket, amelyek éles ellentétben vannak a nemzetközi és az európai joggal, destabilizálhatják a közép-európai térséget.

"Orbán úr nem Magyarország"

A szlovák külügyminiszter szerint Pozsony különbséget tesz a magyarországi kormányzat és ellenzék között, s Orbán Viktor vitatott kijelentései a kárpát-medencei magyarság képviseletéről az Európai Parlamentben ezért nem terhelik a hivatalos államközi kapcsolatokat. "Orbán úr nem Magyarország. A Szlovák Köztársaság kormányának a Magyar Köztársaság kormánya a partnere. Ugyanakkor természetesen észrevesszük ezeket a hangokat, amelyeket potenciálisan nagyon veszélyesnek és bizonytalanságkeltőnek tartunk, reagálunk rájuk, de a hivatalos szlovák-magyar kapcsolatokat ebben a szakaszban nem terheljük velük, ez nem a szlovák-magyar kapcsolatok terepe" - jelentette ki Miroslav Lajcák szerdai sajtóértekezletén Pozsonyban.

"Tragikomikusak a szlovák nyilatkozatok"

A Fidesz leghatározottabban elítéli, és már-már tragikomikusnak tartja a szlovák kormány nyilatkozatát, illetve azt, hogy a szlovák parlament rendkívüli ülését összehívták annak érdekében, hogy Orbán Viktort, a Fidesz elnökét, Csáky Pált, a szlovákiai Magyar Koalíció Pártjának (MKP) vezetőjét, valamint a Fideszt és az MKP-t elítéljék - mondta Németh Zsolt a külügyi bizottság fideszes elnöke.

Szerinte a szlovák kormánypártoknak ezen fellépése nem célozhat mást, minthogy az EP-választások előtt a "legalantasabb hungarofób és magyarellenes kampánnyal mozgósítsák a szélsőséges szlovákiai szavazókat". Hozzátette: a szerdán délután kezdődött parlamenti üléssel arról akarják elterelni a figyelmet, hogy Jan Slota révén "egy fasisztoid politikust" emeltek kormányzati szerepbe Szlovákiában.

"Orbán nem soviniszta, de felelőtlenül nyilatkozott"

"Józan ésszel senki nem gondolhatja, hogy Orbán Viktor neofasiszta, soviniszta vagy irredenta lenne, mondatait biztos nem ez motiválta. De az biztos, hogy felelőtlen és meggondolatlan nyilatkozatot tett" - mondta Mesterházy Attila. Az MSZP alelnöke szerint Orbán Viktornak az Európai Néppárt alelnökeként és felelős magyar politikusként is tudnia kell, hogy az ehhez hasonló megfogalmazások "a legrosszabb reflexeket" váltják ki a szomszéd országok politikusaiból, és ezáltal súlyos károkat okoznak a határon túli magyarságnak. Az MSZP parlamenti frakcióvezetője szerint ugyanakkor abszurd és túlzó, hogy egy ellenzéki politikus mondataira a szlovák kormány és parlament így reagál.

"A Kárpát medencei tét"

Orbán Viktor a május 23-án a Mária Valéria híd lábánál tartott, a Fidesz és az MKP közös, európai parlamenti választások előtti kampányrendezvényén többek között azt hangoztatta, hogy az idei EP-választásoknak Kárpát medencei tétje van, mert a magyar ügyek sikeres brüsszeli képviselete attól függ, hogy a magyarságnak milyen súlya lesz Brüsszelben és Strasbourgban.

A Robert Fico vezette Smer-SD kezdeményezésére hívták össze a parlament rendkívüli ülését. Boris Zala, a pozsonyi parlament külügyi bizottságának elnöke szerint Orbán Esztergomban valamiféle Kárpát-medencei egységes európai parlamenti platform létrehozását szorgalmazta

A Kárpát-medence emlegetése Szlovákiában éles reakciókat vált ki, a szlovák integritás elleni támadásnak tekintik. Dusan Caplovic miniszterelnök-helyettes például tavaly egy televíziós beszélgetésben azt mondta: a magyar politikusok a Kárpát-medencével helyettesítik a náci élettér (Lebensraum) kifejezést - emlékeztet az Index.

Orbán Viktor felszólalása mindenesetre kapóra jött a szlovák kormánypártoknak: ismét előhúzhatták a magyar kártyát. "Ha  egy idegen állam ellenzéki politikusának buta nyilatkozatai miatt összehívják a parlament rendkívüli ülését, ha a pártszintű túlkapásra állami szinten reagálnak, akkor szándékosan eltúlzott reakcióról van szó", írta a szlovák Sme című lap.

Jan Slota beszél a szlovák parlamentben 2009. június 3-án
Jan Slota beszél a szlovák parlamentben 2009. június 3-án
Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.