Santorum ráijesztett saját pártjára

A republikánus pártelit annyira meglepődött a konzervatív Rick Santorum felemelkedésétől, valamint Mitt Romney-nak a vártnál rosszabb szerepléseitől, hogy már azon gondolkodnak: mi lesz, ha senki sem kap egyértelmű többséget az augusztusi jelöltállító konvención? A legvadabb elméletek szerint akár egy új jelölt is kikerülhet majd győztesen a csatából.

A republikánus elnökjelölt-választási küzdelem váratlan fordulatai közepette egyre többször bukkan fel az amerikai sajtóban: mi lesz, ha egyik jelölt sem tudja összegyűjteni a győzelemhez szükséges 1144 delegáltat az augusztusi jelöltállító konvencióig?

Az elemzők sokáig Mitt Romney egykori massachussettsi kormányzót tartották az egyetlen esélyesnek. Február eleji tripla előválasztási győzelme óta azonban egyre nő Rick Santorum volt pennsylvaniai szenátor népszerűsége, és ezúttal nem úgy tűnik, hogy csak átmeneti a republikánus szavazók fellángolása. A konzervatív nézeteket valló, a vallásos, illetve a Teadélután-mozgalomhoz tartozó szavazók körében népszerű Santorum felemelkedése a Politico washingtoni napilap szerint feladta a leckét a párt vezetőinek, akik már azon törik a fejüket, hogy ugorhatna be még egy új jelölt a versenybe.

„Brokered convention” – ez a szókapcsolat uralja a lapok szerint a republikánus pártelit gondolatait. Ez azt jelenti, hogy az elmúlt néhány évtizedben kialakult szokásokkal ellentétben nincs világos győztes a szavazás első fordulója után, nem tud egyértelműen dönteni a konvenció. Ekkor újabb és újabb szavazások következnek, ekkor már azonban az előválasztások eredménye által kötött mandátummal érkező delegáltak is arra szavaznak, akire akarnak. Azaz: megindulhat a kampányolás, szavazatszerzés, titkos alkukötés. Ilyen esetben akár új jelölt is bejöhet a képbe. A legtöbb lap megállapítja: ez utóbbinak nagyon kicsi az esélye, mivel a republikánusok mindent megtesznek, hogy már korábban megszülessenek a háttérmegállapodások.

Míg sokan hangsúlyozzák, hogy egy új jelölt színre lépése már szinte lehetetlen, azért keringenek nevek: Chris Christie, New Jersey szenátora hosszas gondolkodás és győzködés után mondott tavaly nemet az indulásra. Felmerült többek közt Mitch Daniels, Indiana állam kormányzójának neve is, de a floridai kormányzó, Jeb Bush is a lehetséges jelöltek közt van – írja a Reuters.

Kattintson a képre, galéria nyílik!

Önjelöltek is akadnak: múlt hét végén Sarah Palin egykori alaszkai kormányzó, volt alelnökjelölt közölte, hogy „minden segítséget megad”, amit tud, ha nem lesz egyértelmű a konvención a szavazás eredménye. Pontosan nem részletezte, hogyan képzelné el részvételét: jelöltként, vagy királycsinálóként, cinikusabb kommentárok szerint már az is elég lenne neki, ha ismét forogna a neve. A Washington Post azonban arra figyelmeztet: az, hogy már Palin is a többesélyes, "meccselős" konvenciót emlegeti, azt jelzi, hogy a pártban komolyan foglalkoznak a gondolattal.

A következő nagy csata egyébként jövő kedden lesz: ekkor lesz Romney születési helyén, Michiganben az előválasztás, és nagyon fontos számára, hogy „otthon”, ahol édesapja egykor kormányzó volt, győzni tudjon. A közvélemény-kutatások szerint egyébként fej fej mellett haladnak Santorummal: mindketten 30-35 százalékra számíthatnak, a felmérések hol az egyikük, hol a másikuk győzelmét jósolják.

Hely a történelemkönyvben vagy 15 perc hírnév? A középpontban Rick Santorum
U.S. Sen. Rick Santorum (R-PA) and Republican presidential candidate is surrounded by media before a live network TV interview after speaking at a meeting of the Latin Builders Association in Miami, Florida, January 27, 2012. REUTERS/Joe Skipper (UNITED STATES - Tags: POLITICS ELECTIONS)
Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.