Rugalmasabb egykepolitika

Kormányzati átalakításokat jelentett be Pekingben Ma Kai, a kínai kommunista párt államtanácsának főtitkára.

A hírügynökségek szerint 1998 óta ez a legnagyobb átalakítás a kínai kormányzati struktúrában, amelynek célja, hogy csökkentsék a korrupciót, és növeljék a hatékonyságot. Az „áldozatok” között van a korábban nagy hatalmú, ám az utóbbi időben rendkívül népszerűtlen vasúti minisztérium, amely a jövőben a közlekedési tárca alá tartozik. A bírálatok szerint a tárca túl lassan reagált a változtatási igényekre, miniszterét 2011-ben menesztették, és korrupciós vádak miatt áll bíróság előtt. A tárca rendre túlvállalta magát, öntötte a pénzt a presztízsberuházásokba, és hatalmas adósságot halmozott fel. A jövőben – ígérik most Pekingben – a vasúti szektort az eddiginél jobban megnyitják a magánbefektetők előtt – írta a Reuters.

A beolvasztás sorsára jutott a vitatott családtervezési bizottság is – amely az „egykepolitikáért” felel –, ez mostantól az egészségügyi minisztérium része lesz. Egyelőre nem világos, mindez változást jelent-e az egygyermek-politikában. Valószínűleg az irányvonal marad, de több rugalmasságot engedélyeznek majd, és kevésbé erőszakosan hajtják végre az utasításokat. Nemrég nagy felháborodást váltott ki, amikor a bizottság abortuszra kényszerített egy hetedik hónapos terhes nőt – emlékeztetett a Reuters. Lesz viszont saját minisztériuma az élelmiszer-biztonságnak és gyógyszerügyeknek, a pekingi vezetés így kíván reagálni az utóbbi évek sorozatos élelmiszer- és gyógyszer-hamisítási botrányaira. Tavaly több mint nyolcezer ilyen ügyben rendeltek el nyomozást, ami ötször annyi, mint 2011-ben.

Reagálnak a külső kihívásokra is azzal, hogy összevonják a parti őrséget a halászati és a vámhatóságokkal. Pekingben cáfolták, hogy mindez a hadsereg megerősítését jelentené, de megfigyelők szerint nem véletlen az időzítés: Kína és Japán az utóbbi időben többször összekülönböztek a Kelet-kínai-tenger vitatott hovatartozású szigetei miatt. Az átalakítások érintik a médiát is: a jövőben egy hatóság ellenőrzi a sajtót, illetve a rá­diót, a televíziót és a filmgyártást is.

Ma Kai a kínai pártkongresszuson elmondott beszédében rámutatott: a hatalommal való visszaélés, a vezető pozíciók személyes meggazdagodásra fordítása és a korrupció olyan problémák, amelyek ellen a vezetés eddig nem lépett fel elég hatékonyan.

Kínai iskolában. Az irány marad, az erőszak nem
Kínai suli zu Szalai riport
Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.