Már az EU is tisztázná Rózsa Floresék ügyét
A brit diplomata - miként az El Deber csütörtöki számában írta - ugyanakkor világossá tette, hogy az EU abban az esetben képviselheti az elhunytak hozzátartozóinak a felülvizsgálati kérelmét, ha erre hivatalos felkérés érkezik a két országból.
Az április 16-án hajnalban a Santa Cruz-i Las Americas szállodában történtek lefolyása továbbra sem világos - állította Baker, aki szerint az egész ügy ráadásul kezdettől fogva "politizált" lehetett.
Mint emlékezetes, Evo Morales elnök jelentette be egy nemzetközi fórumon április 16-án, hogy felszámoltak egy "külföldi zsoldoscsapatot", akik ellene és alelnöke elleni merényletet terveztek. Utólag kiderült, hogy a Las Americas szállodában Wálter Andrade parancsnok vezetésével a rendőrség 23 fős különleges "válságkezelő" akciócsoportja hajtotta végre az akciót. A hivatalos verzió szerint a külön szobákban lakó külföldiekkel tűzharc alakult ki, amelyben a bolíviai-magyar-horvát állampolgárságú Rózsa Flores, az erdélyi születésű Magyarosi Árpád és az ír Michael Dwyer életét vesztette. Andrade utóbb azt mondta a nyomozás vezető ügyésznek, hogy a magyar állampolgárságú Tóásó Elődöt és a bolíviai-horvát Mario Tadicot azért hagyták életben, mert nem tanúsítottak ellenállást. Mindketten jelenleg előzetesben vannak a San Pedro börtönben terrorizmus és felkelésre való lázítás gyanújával.
Magyarosi tetemén Magyarországon, Dwayerén pedig Írországban végezték el az utólagos boncolást, amelyek eredményei ellent mondanak a bolíviai állításnak. A magyar rendőrségi szakértő által végrehajtott virtuális rekonstrukció szerint Magyarosi a megadást jelentő feltett kézzel fogadta a támadókat, akik ennek ellenére hét lövedéket eresztettek bele. Dwyer viszont csak egyetlen lövést kapott, közelről a szívébe, s az ír szakértői vélemény szerint alighanem fekvő testhelyzetben, azaz ellenállásról esetében sem lehetett szó. (A Magyarosi holttestén elvégzett magán igazságügyi szakértői boncolás Magyarországon a család költségére történt.)
Baker brit nagykövet szerint igen komoly a két országban végzett vizsgálat, s fontos, hogy azt figyelembe vegyék. Mint hozzátette, nem kívánja kommentálni a bolíviai igazságszolgáltatás munkáját, ám a két áldozat hozzátartozói megérdemlik, hogy "megtudják az igazat". Az EU az elhunytak származási országának kérése esetén képviselheti az ottani orvosszakértői vélemények figyelembe vételét a bolíviai hatóságoktól. "Fellépésünk a magyar és ír kezdeményezéstől függ. Minden hozzájárulás fontos lehet, hogy az ügy tisztázódjék, ami egyelőre várat magára" - mondta.
A magyarországi és az írországi jelentést követően a bolíviai belügy közleményében azt állította, hogy a terrorista sejtet finanszírózók próbálnak meg kétségeket kelteni a nyomozást illetően. Ezért továbbra is a Bolíviában a kompetens hatóságok által végzett vizsgálatokat tekintik jogi és bizonyíték értékűnek.
García Linera alenök hozzátette, hogy a magyar szakértők véleményét "eltérőnek" kell tekinteni.
Továbbra sem egyértelmű, hogy hamisak vagy valódiak azok a fotók, amelyek bejárták a bolíviai sajtót az áprilisi kommandós akciót vezető Wálter Andrade és Rózsa Flores állítólag 2007-beli találkozójáról. Andrade különleges csoportját szeptemberben feloszlatták, miután rálőttek két riporterre, akik jelen voltak egyik akciójuknál. Andrade aztán a rendőrség Virgen de Copacabana nevű kórházába került egy La Paz-i autóbalesete miatt. Egyedül a Rózsa-ügy nyomozását vezető Marcelo Soza ügyész hallgatta ki kórházban, akinek állítólag annyit válaszolt, hogy "nem emlékszik" ilyen fotóra.
A parlament többpárti vizsgálóbizottságának kérését egy beszélgetésre már visszautasította, mondván egyrészt gyengélkedik, másrészt már mindent elmondott az ügyésznek. Közben - bolíviai lapértesülések szerint - újabb vizsgálat készül az áprilisi szállodai akció miatt a különleges válságkezelő csoport tagjai ellen. Az ügyészség kérte a rendőrség főparancsnokságától a csoport tagjainak azonosítását. Az ügyészség állítólag a Rózsáék szobáiban talált pénzek iránt érdeklődik. Az akciót követően a felvett jegyzőkönyv szerint mindössze 700 dollárt, 1000 bolívianót és kisebb mennyiségben magyar és horvát fizetőeszközt találtak. Sajtóértesülések szerint az akciócsoport néhány tagja viszont jelentősebb összeget magával vitt, sőt eltünt Rózsa állítólag 25 ezer dollárt érő Rolex-je is, ami miatt utóbb a többiek vitázni kezdtek.