Rózsa-ügy: Kepes Andrást akarja kihallgatni a bolíviai parlament
Helyi idő szerint szerdán fogadták el a parlamenti határozatot a kormánypárti képviselők szavazataival a La Paz-i törvényhozásban.
Azt ajánlják a kormánynak, hogy a külügyminisztérium közvetítésével kérje meg az újságírót, hogy tegyen feltáró vallomást, és adja át annak az interjúnak a másolatát, amelyet még tavaly készített az idén áprilisban Bolíviában agyonlőtt Rózsa Flores Eduardóval.
Rózsa Flores az interjúban elmondta, hogy azzal a céllal utazik a dél-amerikai országba, hogy megszervezze Santa Cruz tartomány katonai védelmét.
Evo Morales bolíviai elnök parancsára bevetett kommandósok 2009. április 16-án hajnalban a Santa Cruz-i Las Americas szállodában lőtték agyon a bolíviai-magyar-horvát állampolgárságú Rózsa-Flores Eduardót, az erdélyi Magyarosi Árpádot és az ír Michael Martin Dwyert. Az akcióban őrizetbe vették a magyar állampolgársággal is rendelkező Tóásó Elődöt és a bolíviai-horvát állampolgár Mario Tadicot.
A parlament annak kapcsán foglalkozott a témával, hogy jóváhagyott egy vizsgálóbizottsági jelentést, amelyet kormánypárti képviselők állítottak össze a Rózsa-ügyről, s amelyben szakadár Santa Cruz-i politikai és pénzügyi vezetőket tettek felelőssé a szervezkedésért.
A határozatban azt is javasolják a kormánynak, hogy az Interpol révén érje el azoknak a személyeknek a letartóztatását, akik kapcsolatban álltak Rózsa Flores csoportjával, de külföldre menekültek.
"Nincs takargatnivalóm, tőlem új információkat nem fognak tudni szerezni, mert már mindent tudnak" - nyilatkozta Kepes András csütörtökön az MTI-nek. Ha hivatalos megkeresés érkezik, akkor konzultálni fog a Külügyminisztériummal és jogászokkal, ennek megfelelően döntenek majd a következő lépésekről - mondta az újságíró, hozzátéve: hivatalos megkeresés még nem érkezett az ügyben Bolíviából.
Kepes András szerint joggal merül fel a kérdés, hogy miért kéri a parlament az interjú másolatát, mivel azokat angol és spanyol fordításban is korábban már elküldte Bolíviába. "Nem tudom mit tudok még azon kívül feltárni (...), megnézik a tévéműsort, amiben mindent elmondtam" - fűzte hozzá.
Megjegyezte: nem biztos, hogy az ügy vizsgálata miatt hozott a parlament ilyen döntést, hamarosan ugyanis választások lesznek Bolíviában, így politikai okai is lehetnek a kérésnek.