Roosevelt tudott a katyni mészárlásról
Franklin Delano Roosevelt amerikai elnök inkább a hallgatást választotta, minthogy megkérdőjelezze németek elleni szövetségesének állításait. Az Egyesült Államok Nemzeti Archívumának hétfőn közzétett dokumentumai szerint Roosevelték igenis tudtak arról, hogy a katyni mészárlásért nem a nácik, hanem a szovjetek felelősek.
Az Associated Press által publikált dokumentumok szerint 1943-ban amerikai hadifoglyok kódolt üzenetet küldtek Washingtonba, amelyben leírták, hogy a katyni erdőben, Szmolensz közelében oszló holttesteket láttak. Az amerikai és brit katonákat a nácik vitték a helyszínre. A Donald B. Stewart százados és John Van Vliet alezredes által küldött üzenet szerint a mészárlást minden bizonnyal a szovjetek hajtották végre, és nem a németek, akik csak 1941-től foglalták el a területet. Stewart 1950-ben is megerősítette, hogy küldött titkos üzenetet a látottakról.
A közel ezer oldalas dokumentum közelebb vezethet ahhoz, hogy az USA mit tudott valójában és mit nem a mészárlásról. Sokáig úgy gondolták, hogy Roosevelt egyszerűen nem akarta megkérdőjelezni a szovjet szövetséges, Sztálin állításait. Az újabb dokumentumok szerint viszont igenis volt tudomásuk a történtekről, de Washington inkább hallgatott. Az újabb dokumentumok között van egy jelentés is, amelyet Winston Churchill brit miniszterelnök küldött Rooseveltnek. Churchill szintén nem kérdőjelezte meg Sztálin állításait, a jelentésben azonban utalnak a szovjetek felelősségére. A jelentést az AP szerint eredetileg a brit nagykövet írta a Londonban száműzetésben lévő lengyel kormánynak.
Allen Paul, katyni mészárlással foglalkozó szakértő szerint ezeket az iratokat nem mutatták be a történtek kivizsgálására felállított bizottság előtt 1951-52-ben, így ez is azt bizonyítja, hogy titokban akarták tartani, mi is történt valójában.
A katyni mészárlást a szovjet titkosrendőrség 1940 áprilisában hajtotta végre Sztálin parancsára. A 22 ezer lengyel áldozatot hátulról lőtték fejbe, majd tömegsírokba vetették őket. Oroszország csak 1990-ben ismerte be bűnösségét, előtte öt évtizedig a nácikat hibáztatták.