Romney biztos kézzel vitte New Hampshire-t
A szomszédos Massachusetts állam egykori kormányzója könnyedén vette az északi államot, 39,5 százalékkal végzett az élen. A második helyen a libertáriánus képviselő, Ron Paul végzett 22,8 százalékkal, míg a harmadik az Iowát "kihagyó" és minden erejével erre az előválasztásra készülő Jon Huntsman lett.
Az iowai "meglepetés", Rick Santorum volt szenátor 9,3 százalékot szerzett, és ez az ötödik helyre lett elég, mivel néhány száz szavazattal megelőzte őt az egykori házelnök, Newt Gingrich.
Romney győzelme nem volt kérdéses, csak az, mennyire tudják megszorongatni ellenfelei, és hogy az elmúlt egy hétben indított heves támadásaik mennyit faragnak le támogatottságából. Romney ugyanis ismert az államban, mióta a szomszéd Massachussetts kormányzója volt, és nyaralója is van New Hampshire-ben. A rá zúduló össztűz pedig nem hozta meg a várt eredményt: a 33-35 százalékos előrejelzéseknél is jobban teljesített.
Politikai elemzők szerint nem is ez az előválasztás jelent sokat, hanem a következő, január 21-én Dél-Karolinában. Itt jelentős a vallásos, illetve a Teadélután-mozgalmat támogató szavazók aránya. Az ő szavazatiakban bízó, a mérsékelt Romneyól jobbra álló ellenfelei mind abban bíznak, hogy itt megmutathatják erejüket. Dél-Karolinában bízik például a New Hampshire-ben nem kampányoló Rick Perry texasi kormányzó és Ric Santorum is.
És épp ez lehet Romney ereje itt. Hiába szól ellene mormon vallása és mérsékelt nézetei (például az Obama egészségbiztosítási rendszeréhez hasonló szisztéma bevezetése Massachussetsben), ha a konzervatívok szavazata megoszlik a sok jobboldali jelölt között, az könnyedén Romney győzelmét jelentheti.