Romney a támadások kereszttüzében

Kedden New Hampshire-ben tartják a republikánus előválasztás-sorozat második fordulóját, amely előtt a volt massachussettsi kormányzó lett a többi elnökjelölt-aspiráns egyedüli céltáblája.

Össztűz zúdult Mitt Romneyra az Iowában és New Hampshire-ben megrendezett republikánus előválasztás közötti egy hétben. A közvélemény-kutatások a volt massachussetsi szenátor 33-35 százalékos támogatottságát mutatták, ami sima győzelmet jelent: mögötte Jon Huntsman és Ron Paul képviselő12-15 százalékkal áll. Meglepetésre az Iowában második helyre befutott Rick Santorum egykori szenátor támogatottsága 3 százalékról 11-re emelkedett az államban.

Szavazásra várva New Hampshire-ben
Tanner Tillotson (L-R), Paul Johnson, and Jacques Couture wait to cast their ballots for the presidential primary in the "Ballot Room" of the Balsams Hotel in Dixville Notch, New Hampshire January 9, 2012. Since 1960, Dixville Notch voters have agreed to turn out every four years to meet the many candidates that come seeking their vote, as well as arriving at the polling place just before midnight on primary day. REUTERS/Jessica Rinaldi (UNITED STATES - Tags: POLITICS ELECTIONS)

Emiatt a kampány során most először minden elnökjelölt-aspiráns Romneyt támadta, megpróbálva lefaragni az előnyéből. Belekapaszkodtak például egy mondatába, és azt a szövegkörnyezetből kiragadva fordították ellene. Közölte ugyanis, hogy azért támogatja az egészségbiztosítás magánosítását, mert ha nem nyújt elég jó szolgáltatást a cég, akkor le lehet cserélni, ő pedig „szereti kirúgni azt, aki rossz szolgáltatást nyújt.”

Több sem kellett riválisainak, azonnal a munkahelyek ellenségének kiáltották ki Romneyt. Ebben segítségükre volt az is, hogy előrángatták a jelöltnek a Bain Capitalnál végzett munkáját: a céget úgy írják le, mint amely az általa felvásárolt vállalkozásokat tönkretette, és munkavállalók tömegeit bocsátotta el. Romney próbált azzal védekezni, hogy sokszor kellett saját magának is kirúgástól rettegnie, és hogy ő is a szamárlétra alsó fokán kezdte karrierjét. Elemzők szerint mindez azt mutatja, hogy a republikánus elnökjelöltségre legesélyesebbnek tartott politikus még mindig nem tudja megszólítani az alsó- és középosztálybeli szavazókat, mivel túlzottan a fehér, gazdag elit jelöltjének tűnik.

A sajtó és az elemzők szerint egyébként nem is New Hampshire, hanem a következő állam, Dél-Karolina lehet a döntő a republikánus verseny szempontjából. A konzervatív államban – ahol a jobboldali teadélután-mozgalomnak nagy a támogatottsága – dőlhet el, hogy melyik konzervatív jelölt marad állva, és ki lesz a mérsékelt Romney kihívója abban az esetben, ha hosszúra nyúlik a harc Barack Obama novemberi vetélytársának szerepéért.

Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.