Romániából szólt be Orbánéknak az osztrák képviselő
Az Európai Tanács ülésein születő döntéseket a kormánynak kell végrehajtania – szólt bele az román elnök és miniszterelnök között zajló vitába Hannes Swoboda, az európai szocialisták frakcióvezetője. Traian Basescu államfő ragaszkodik ahhoz, hogy államfőként neki kell képviselnie Romániát az uniós csúcstalálkozókon – kérésére az ügyben ma dönt a román alkotmánybíróság.
Az Európai Parlament szocialista és demokrata frakciójának (S&D) vezetője kedd este részt vett az Antena3 román hírtelevízió beszélgetőműsorában, oldalán a szociáldemokrata Victor Ponta kormányfővel. (Ez a legnézettebb romániai tévéműsor csúcsidőben.) Hannes Swoboda mindekelőtt leszögezte: a szocialisták és demokraták frakciója a román miniszterelnököt támogatja az elnökkel folytatott vitában. – Nemcsak alkotmányos szempontból fontos, hogy a kormányfő legyen jelen az Európai Tanács ülésein – mondta –, hanem azért is, mert a kormánynak kell végrehajtania az ott születő döntéseket.
Romániát eddig a jobboldali Traian Basescu államfő képviselte az Európai Tanács ülésein, ám a május elején hivatalba lépett, szociáldemokrata Victor Ponta kormányfő magának követeli a reprezentáció jogát.
A kedd esti műsorban Ponta határozott igennel válaszolt a kérdésre, hogy csütörtökön jelen lesz-e az Európai Tanács ülésén. – Olyan kérdések szerepelnek a napirenden, amelyek közvetlenül érintik a kormányt: elsőként a növekedést és a munkahelyteremtést célzó intézkedések, másodszor pedig az uniós költségvetési előirányzat 2014 utánra. Az állampolgárok előtt én felelek az ott születő döntésekért, nem az elnök – érvelt Ponta. Hozzátette, hogy amennyiben a brüsszeli asztalnál „egy olyan elnök ül, aki összekülönbözött a kormánnyal, a parlamenttel és végső soron az állampolgárokkal – mert ezért mentek ki az utcára az emberek januárban, és követelték a távozását –, az az ember egyedül önmagát fogja képviselni”.
Hannes Swoboda az említett tévéműsorban Magyarországra is utalt, amikor hangsúlyozta, hogy a baloldali román kormány nehéz feladat előtt áll, „egy rendkívül ellenséges közegben”. – Az elnök az ellenzékhez tartozik, akárcsak a parlament két házának elnöke. Nem akarok beleszólni a román belpolitikába, az elnök és a kormány közötti háborúba, viszont látom, hogy dühösek (az elnök és a pártja), és azt hiszem, itt lenne az ideje, hogy komoly párbeszédet kezdjenek. Ez érvényes Magyarországra is – tette hozzá Hannes Swoboda. Egyúttal reményét fejezte ki, hogy a Szociálliberális Unió (USL) „elsöprő győzelmet” arat majd az ősszel esedékes parlamenti választásokon.
Mindeközben az Európai Néppárt (EPP) frakcióelnöke, Joseph Daul szerdán közleményben „emlékeztette” a román miniszterelnököt, hogy le kell mondania, ha az ellene felmerült plágiumvádak megalapozottnak bebizonyulnak. – Nemcsak egy tagország, hanem az egész Európai Unió hitelessége forog kockán – szögezi le az angol és román nyelven közzétett kommünikéjében Joseph Daul. A Nature magazin múlt hétfőn vádolta meg a román miniszterelnököt, hogy 2003-ban megvédett doktori disszertációjának terjedelmes részét másolta. A plágiumvádat nemzetközi szakértők bevonásával vizsgálja az illetékes román szaktestület.
Corina Cretu európai parlamenti képviselő, a kormányzó Szociáldemokrata Párt alelnöke gyanítja, hogy a néppárti elnök támadása valójában Hannes Swobodának és a román miniszterelnöknek nyújtott támogatásnak szól.
Erős Magyarországot szeretne az RMDSZ, beleszólást nem
Hannes Swoboda egyébként az Európai Szocialisták és Demokraták Progresszív Szövetségének (S&D) frakcióülésére érkezett a román fővárosba. Az ülésen jelen volt az MSZP elnöke is, Mesterházy Attila, aki szerdán találkozott az Romániai Magyar Demokrata Szövetség (RMDSZ) törvényhozási frakcióinak tagjaival. – Az RMDSZ következetesen az egyenlő közelség elvét vallja az anyaországgal, a magyarországi pártokkal, ezen az elven nem változtatunk – mondta Borbély László alelnök a zárt ajtók mögött lezajlott találkozón, az RMDSZ közleménye szerint. Mesterházy Attila kifejtette: a magyar szocialisták azt az elvet képviselik, hogy minden segítséget és támogatást meg kell adni a határon túli magyaroknak, de nem szabad ráerőltetni magyarországi politikai akaratot az erdélyi magyarokra.
Az MSZP elnöke pártja számára meghatározónak nevezte a jó kapcsolatok ápolását az erdélyi magyarokkal, és emlékeztetett, hogy a szocialista frakció megszavazta a határon túli magyarok számára a kettős állampolgárságot. Az RMDSZ politikai alelnöke hozzátette, hogy a szövetség „erős Magyarországot szeretne”, ahol nincsenek olyan konfliktusok, amelyek negatívan érintik az erdélyi magyarságot. – Fontos a két ország közötti jó kommunikáció, erős gazdasági és kulturális kapcsolatok kialakítása, ezekből a magyarországi és erdélyi magyarok egyaránt nyerhetnek – hangsúlyozta Borbély.