Románia volt hírszerzési igazgatót küldt nagykövetnek az Egyesült Államokba
Dan Dungaciu, a román tudományos akadémia külpolitikai intézetének igazgatója úgy értékelte, hogy Maior nagyköveti jelölésével Iohannis azt jelzi, hogy a román külpolitika Amerika-barát irányultsága nem változik, hiszen Maiornak a SRI élén végzett tevékenységét az amerikai partnerek több ízben méltatták, egyebek mellett a rakétavédelmi rendszer romániai befogadásáról szóló egyezmény előkészítése idején.
Iulian Bugat, aki eddig vezette Románia washingtoni nagykövetségét, stockholmi nagykövetnek jelölték.
Egyébként Barack Obama amerikai elnök is a közelmúltban jelölt új nagykövetet Bukarestbe Hans G. Klemm karrierdiplomata személyében, miután csaknem két évig az Egyesült Államok külképviseletét ügyvivők vezették a román fővárosban.
A román államfő csütörtökön 16 külképviseleti vezető jelöléséről, illetve tíz visszahívásáról adott ki közleményt.
A leendő nagykövetek listáján szereplő nevek közül Emil Hurezeanu publicistáé az egyik legismertebb, akit berlini nagykövetnek jelölt az államfő. Hurezeanu a kommunizmus idején Németországban dolgozott a Szabad Európa Rádió román szerkesztőségében, illetve a Deutsche Welle román adásának élén, és Romániába való visszatérése óta is aktív szereplője a román médiának.
A román elnök új nagykövetet akar küldeni többek között Ausztriába, Nagy Britanniába és Csehországba is, valamint lecseréli az Európai Unió, az ENSZ és az UNESCO melletti román külképviseletek vezetőit.
A bukaresti kormány által javasolt és az államfő által jóváhagyott új nagykövetek a fogadó ország beleegyezése, illetve a parlamenti meghallgatásuk után kaphatják meg kinevezésüket Klaus Iohannistól.