Röhögve korbácsolják a sikoltozó lányt a nyílt utcán a rendőrök
Mindennapos a hivatalos erőszak Szudánban a nők ellen az iszlám nevében. Amikor azonban erről felvétel készül és felkerül a Youtube-ra, az egész világ felháborodik. A videó hat nappal ezelőtt töltötte fel valaki (beja06), azóta majdnem 600 ezren látták és kétezernél többen kommentálták is.
A felvételen mintegy helyszíni bírságként 53 korbácsütést szabtak ki a rendőrök az iszlám törvények, a saria nevében egy lányra egy kartumi rendőrőrs előtt az utcán. Az ítéletet azonnal végre is hajtották azzal fenyegetőzve, hogy a korbácsolás helyett két év börtönt kaphat. Az áldozat végig sírt, sikoltozott és az anyját hívta. Azt nem lehet tudni, mi volt a vétke, állítólag nadrágot viselt (a földig érő ruha alatt). Az iszlám törvények szerint egyébként illetlen öltözködésért legfeljebb 40 korbácsütés szabható ki.
A mostani esetnek vélhetően a nagy nemzetközi felháborodás ellenére sem lesz következménye, mert mint Lubna Ahmed Husszein, szudáni újságíró egy korábbi sajtótájékoztatóján elmondta, a terrorban tartott országban a társadalom szinte semmilyen nyomást nem tud kifejteni az ilyen esetek ellen. Ráadásul ez még csak nem is annyira különleges, mert hivatalos eljárásban is mindennapos gyakorlat, hogy a letartóztatás napján lezavarják a tárgyalást és meghozzák az ítéletet, amit azonnal végre is hajtanak. A nőket különösen sújtja a dolog, mert a helyi társadalom az ő esetükben inkább az áldozatot, mint a hóhért hibáztatja - tette hozzá.
Lubna al-Husseint egyébként egyszer nadrágviselésért szintén letartóztatták 12 másik nővel együtt és mindannyiukat korbácsolásra ítélték. Ő azonban küzdöttt az ítélet ellen, amit a nemzetközi felháborodás hatására 500 szudáni fontos pénzbüntetésre változtattak. Mivel ennek kifizetését megtagadta, börtönbe kellett vonulnia.
Az iszlám jogot 1983-ban terjesztették ki az ország déli, keresztény többségű, addig némi autonómiát élvező régióira is. Az akkor kitört polgárháború és a sorozatos puccsok miatt Szudánban anarchia uralkodik.
A darfuri pogrom és vérontás ügye nemrég lekerült ugyan a lapok hasábjairól, de Omar al-Bashir, a hatalmat több mint húsz éve magához ragadott elnök – és a referendum ellenzője – az egyetlen hivatalban lévő államfő, aki ellen a hágai Nemzetközi Büntetőbíróság vádat emelt. A többi közt népirtást bizonyíthatnának rá, csak éppen nehéz az ellene kiadott nemzetközi elfogatóparancsnak érvényt szerezni, amíg el nem hagyja Kartúmot.