Rocksztárt csináltak a bostoni merénylőből

Dzsohar Carnajev a Rolling Stone következő számának a címlapján landolt egy Jim Morrisont idéző felvételen. Azonnal kitört a botrány.

„Undorító.” „Hányingerkeltő” – szerdán az Egyesült Államokban keményen kivágta a biztosítékot, hogy kiderült, a világhírű amerikai magazin, a Rolling Stone következő számának a címlapján a bostoni merénylő, a 19 éves Dzsohar Carnajev szerepel majd. A magazin Facebook-oldalán tizenkét óra alatt 5400 hozzászólás érkezett az új címlaphoz, a többségnek pedig enyhén szólva nem tetszik a dolog. „Klasszis nélküli, ostoba húzás volt ez, Rolling Stone. Semmi ” – írta a Twitteren Ted Stryker, az ismert DJ és rádiószemélyiség, akinek a bejegyzését többek között Pink is felkapta. Az ismert bostoni punkzenekar, a Dropkick Murphys – amely 300 ezer dollárral szállt be az április 15-én végrehajtott merénylet sérültjeit támogató alapba – szintén elítélte a Rolling Stone-t, azt írva, a magazinnak szégyellnie kellene magát, amiért valamelyik áldozat helyett „egy szemétládának” szentel címlapot. „Ó, ez csodálatos. A Rolling Stone a terrorizmust dicsőíti. Nem fogom megvenni ezt a számot – és többé egyetlen másikat sem” – írta másvalaki.

A Rolling Stone 2013. augusztus 3-án megjelenő címlapja
Egyesült Államok, 2013. július 17. A Wenner Media által közreadott kép a Rolling Stone amerikai magazin 2013. augusztus 1-jei számának címlapjáról, amelyen a 19 éves csecsen származású Dzsohar Carnajev, a 2013. április 15-i bostoni maraton finisében végrehajtott terrortámadás egyik elkövetője szerepel. (MTI/AP/Wenner Media)

A címlaphoz a magazin egyébként egy olyan képet használt, amelyet korábban maga Carnajev készített és tett fel a Facebookra. Aligha véletlen választásról van szó: a kép egyértelműen a Rolling Stone egyik 1981-es címlapjára hajaz, rajta Jim Morrisonnal, a Doors akkor már tíz éve halott énekesével. A Rolling Stone következő száma augusztus 3-án jelenik meg.

Ami a tényfeltárónak hangzó cikket illeti, azt Janet Reitman, a magazin munkatársa írta két hónapon át a hozzátartozókkal, barátokkal és tanárokkal készített interjúk alapján. Arról szól, hogyan lett egy szép reményekkel indult egyetemi hallgatóból szélsőséges eszmék foglya, majd terrorista. Reitman korábban az iraki háborúról írt a Rolling Stone-nak, tavalyelőtt pedig a szcientológiáról jelent meg könyve – az első, amelyet az Egyesült Államokban az egyház történetéről újságíró összehozott.

Carnajev és hét évvel idősebb bátyja, Tamerlan április 15-én a bostoni maraton célszalagjánál robbantott fel két házi készítésű pokolgépet. A merényletben három ember – köztük egy kisfiú – meghalt, kétszázhatvanan pedig megsérültek. A csecsen származású, Dagesztánból tíz éve bevándorolt testvérpárt három nappal később indult hajtóvadászatban kapták el. Tamerlan a tűzpárbajban meghalt, Dzsohart viszont megtalálták, miután túlélt egy öngyilkossági kísérletet. Többek között terrorizmusért és tömegpusztító fegyver használatáért júniusban emeltek vádat ellene: a 30 vádpontból az ügyészek 17-ben kérhetnek halálbüntetést rá. Carnajev a múlt héten ártatlannak vallotta magát.

Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.