Robert Fico ante portas

A második görög mentőcsomagon megbukhat a szlovákiai kormánykoalíció.

Ilyen bonyolultan működő, állandóan viszálykodó koalíciót két évtizedes politikai pályafutásom alatt még nem láttam! - sóhajtott fel az elmúlt héten Bugár Béla, a Híd-Most elnöke, miután a három kormánypárt vezetői és parlamenti képviselői a kis-kárpátokbeli, cseszeti (Castá) üdülőben egy teljes napon át igyekeztek jobb belátásra bírni politikai szövetségesüket, a Szabadság és Szolidaritás (SaS) pártot. Ám a liberálisok hajthatatlanok maradtak. - Semmilyen nyomsára sem szavazzuk meg a Görögországnak nyújtandó újabb hitelcsomagot, nem járulunk hozzá ahhoz, hogy nálunk gazdagabb és felelőtlen ország adósságait mi is fizessük – szögezte le Richard Sulík, az SaS elnöke, aki egyébként neves közgazdász.  Emlékeztetett arra, hogy a válságkezelő program  2013 júliusától 255-ről 440 milliárdra emelné a hitelkeretet, amelyben Szlovákiának a már elfogadott 4,4 helyett 7,7 milliárd euróra kellene kezességet vállalnia. Öt éven belül pedig 659 millió eurót befizetnie ebbe az alapba. - Kis országként ekkora kiadást és kockázatot nem vállalhatunk. Már csak azért sem, mert az új uniós válságkezelő program olyan, mintha valaki ventillátorral akarna tüzet oltani. A helléneket inkább hagyni kellene irányított eszközökkel csődbe jutni, majd kizárni az euróövezetből – hajtogatja immár hetek óta a liberálisok pártelnöke.

Udvariasan jobb belátásra igyekezett őt bírni a pozsonyi német és francia nagykövet is, de ugyancsak eredménytelenül. Nem hatották meg őt és társait Ivan Miklos pénzügyminiszter érvei sem, melyek szerint súlyos következményekkel járna, ha Szlovákia most nem lenne szolidáris a többi euróövezeti állam törekvésével.-- Egyúttal pedig gyengülne az ország pozíciója a következő uniós költségvetéssel kapcsolatos tárgyalások során – tette hozzá. Ján Fígel, az ugyancsak kormánypárti szlovák Kereszténydemokrata Unió (KDH) elnöke a Markíza kereskedelmi tévé elmúlt vasárnapi politikai vitaműsorában arra hívta fel Sulíkék figyelmét, hogy immár nemcsak  Görögország jövője, hanem a közös uniós pénznem és az euroövezethez tartozó országok további sorsa a tét. S ezzel együtt a pozsonyi kabinet és Szlovákia nemzetközi hitele forog kockán, hiszen az ország csatlakozott az Európai Pénzügyi Stabilitási Eszközhöz, ezért nem hiúsíthatja meg az uniós mentőprogram végrehajtását.

Az újabb koalíciós vita miatt immár akkora a bizalmatlanság és a feszültség a kormánykoalíció pártjai között, hogy a pozsonyi törvényhozásban a szeptemberre tervezett napirendi pontok közül harcminhármat októberre napoltak el.

Robert Fico, a legerősebb ellenzéki párt, a Smer elnöke kárörvendően jegyezte meg, hogy ez a zavaros politikai tákolmány már teljesen képtelen vezetni az országot. S politikai üzletet ajánlott: - A Smer képviselői kivétel nélkül megszavazzák a második görög csomagot, ha a kormánypártiak beleegyeznek a jelenlegi megbizatási időszak lerövidítésébe, s az előrehozott képviselőházi választások mielőbbi kiírásába. A volt kormányfő ajánlata érthető. Ugyanis a szlovákiai közvélemény belefáradt az egy éve hatalmon levő, sokféle ideológiai értékrendet képviselő kormánykoalíció állandó viszálykodásába. Jórészt ennek köszönhetően a Smer negyven százalék körüli, olykor ennél is nagyobb támogatottságával toronymagasan vezeti a népszerűségi listát. Ha északi szomszédunknál néhány hónapon belül tartanának voksolásokat, akkor a végeredmény alapján alighanem csak az lenne a kérdés, hogy Ficóék egyedül tudnak-e kormányt alakítani, esetleg Ján Slota vezette Szlovák Nemzeti Párttal (SNS). A jelenlegi kormánypártok ugyanis eltökélten hajtogatják, hogy a populista-nacionalista Robert Fico pártjával semmilyen körülmények között sem hajlandók egy gyékényen árulni. Ugyanakkor egymás gyanúsítják, hogy a háttérben már  egyezkednek velük a kormány átalakításáról, esetleg az előrehozott választások utáni koalícióról. Ami nem is elképzelhetetlen, mert a Smer már egyszer lejáratta magát a nemzetközi politikai porondon azzal, hogy az alpári stílusáról, magyar-és romaellenességéről elhíresült Ján Slotával közösködött.

Bugár Béla a minap azzal a mentő ötlettel állt elő, hogy a második görög mentőcsomaggal kapcsolatos parlamenti voksolást kössék össze a jelenlegi kormány iránti bizalmi szavazással. Ezzel válaszút elé állítanák a szlovák liberálisokat, mert kiderülne, hogy abban az esetben is ragaszkodnak-e makacs álláspontjukhoz, ha ezzel Robert Fico visszatérését segítik elő. A Híd elnökének javaslatát a koalíciós partnerek túl  kockázatosnak tartják, ezért inkább további koalíciós egyeztetéseket szorgalmaznak. Egyre többen viszont úgy vélik, hogy a jelenlegi makacs monológok  aligha alakulhatnak értelmes párbeszéddé. Ezért szerintük inkább újra kellene osztani a politikai lapokat, vagyis az előrehozott választások jelentenék a kiutat a pozsonyi patthelyzetből.

Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.