Öngyilkos merénylet Volgográdban
A helyi terrorellenes bizottság tájékoztatása szerint a robbanóeszközt öngyilkos merénylő hozta működésbe. A BBC írja, hogy valószínűleg egy nő robbantott: a detonáció akkora volt, hogy szerte a környéken betörtek az ablakok, a pályaudvaron pedig kiáramló füst, törmelék és holttestek fogadták a mentőalakulatukat. A pályaudvaron és környékén tartózkodó emberek pánikba estek. A hatóságok a mentés miatt lezárták a pályaudvart és további esetleges robbanószerkezetek után kutatnak.
Legalább négy áldozat a pályaudvar biztonsági szolgálatához tartozott, a merényletet ugyanis a bejáratnál felállított biztonsági ellenőrző pontnál követték el, ott, ahol az utasoknak fémkereső kapun kell áthaladniuk, csomagjukat pedig át kell világíttatniuk. A sok haláleset is azzal magyarázható, hogy itt általában kisebb tömeg gyűlik össze.
Egy szemtanú szerint a detonáció akkor következett be, amikor egy utas az ellenőrző szalagra tette a bőröndjét. Egy helyi internetes hírportál a pályaudvar előtt várakozó taxisokat idézve arról számolt be, hogy a detonáció embereket repített ki az épület ablakain.
Az orosz szövetségi nyomozóhivatal szóvivője, Vlagyimir Markin bejelentése szerint az öngyilkos merénylő által használt robbanószerkezet tíz kilogramm trotil robbanóerejét is meghaladta. A szerkezet fémreszeléket is tartalmazott, A nőt, akinek a maradványait egyes sajtójelentések szerint megtalálták a pályaudvar előcsarnokában, egy fiatal rendőr akadályozta meg abban, hogy továbbmehessen. A rendőr meghalt, hét másik társa megsérült a merényletben. Markin közlése szerint a merényletben tizenöten haltak meg, köztük egy anya, aki testével védte gyermekét a detonációtól. Korábbi hírek 13, illetve 18 halálos áldozatról szóltak. Hatósági közlések szerint 45 ember sérült meg, közülük ötöt a helyszínen láttak el.
Volgográd közel van a többségében muzulmánok lakta Észak-Kaukázushoz, ahol mindennaposak a szélsőségesek támadásai. Moszkva korábban attól tartott, hogy egyes szélsőséges szervezetek a szocsi olimpia előtt megpróbálják destabilizálni a helyzetet az országban. 2013 júliusában Doku Umarov csecsen szeparatista vezér videóüzenetben szólította fel a helyi szélsőségeseket, hogy „teljes erővel” lépjenek fel a Szocsiban februárban sorra kerülő téli olimpia ellen. Umarov szerint minden eszközzel meg kell akadályozni a játékok megrendezését. Oroszország első számú közellensége korábban is kijelentette már, hogy célpontnak tekinti a téli olimpiát.
Október végén hasonló forgatókönyv alapján követtek el merényletet Volgográdban. Akkor egy menetrend szerinti autóbuszon robbantotta fel magát egy dagesztáni nő, Naida Aszijalova. Az elkövetőn kívül hét ember – főleg diákok – életét követelte ez a terrorakció, amelynek egyik szervezője a gyanú szerint Aszijalova élettársa, az orosz Dmitrij Szokolov volt. Őt november 16-án egy mahacskalai rajtaütés során négy társával együtt tűzharcban megölték az orosz biztonsági erők.
A vasárnapi merényletért egyelőre egy szervezet sem vállalta a felelősséget. Korábban októberben robbant pokolgép egy menetrend szerinti buszjáraton a dél-oroszországi városban. Annak a merényletnek hat halálos áldozata és húsz sérültje volt.
A mostani volgográdi merénylet nemcsak a sok áldozat miatt hozza kínos helyzetbe az orosz vezetést, hanem azért is, mert kevesebb mint másfél hónappal a szocsi téli olimpia kezdete előtt jelzi, hogy Oroszország déli részén továbbra is fennáll a terrorveszély. Igaz, Volgográd mintegy ezer kilométerre fekszik a téli játékok városától, ám pénteken a sokkal közelebbi Pjatyigorszkban is a levegőbe repült egy autó, meggyilkolva három járókelőt.