Rettegnek a törökök Németországban

Négy hónapja indult útjára az Európai Hazafiak a Nyugat Iszlamizálódása Ellen (Pegida), de a szervezet máris többezres bázissal rendelkezik Németország-szerte. A török származású lakosság mindeközben attól retteg, hogy az iszlámellenes hangulat a mostaninál is erősebb lesz az országban.
Szélsőjobboldali csoport menetét figyelik a németországi törökök.
Szélsőjobboldali csoport menetét figyelik a németországi törökök.
JOHANNES EISELE / Reuters

„Ez egy horrorfilm!"- jellemezte a Pegidát a 29 éves Sirin Manolya Sak. A Berlinben élő török származású nő csupán egyike annak a sok ezer embernek, akik aggodalommal figyelik a Pegida előretörését. Sak szerint azonban nincs új a nap alatt. „Ez az új mozgalom, a Pegida tulajdonképpen mindig is része volt a német társadalomnak. A különböző kulturális és etnikai háttérrel rendelkező külföldieknek – ahogy minket neveznek –, különösen a muzulmánoknak, mindig számolniuk kellett ezzel a fajta rasszizmussal és diszkriminációval."

BBC-nek nyilatkozó fiatal nő szerint jelenleg a Pegida jelenti a legnagyobb veszélyt a multikulturalizmus számára, többek között azért, mert a Németországban született, török felmenőkkel rendelkező fiatalok egyre nagyobb csoportja dönt úgy, hogy Törökországban telepedik le. Az iszlámellenes szólamokat megunó fiatalok közül sokan még soha nem jártak a szülők hazájában, mégis úgy döntenek, hogy ott folytatják életüket.

Egy friss felmérés szerint 2013-ban 63 ezren tértek vissza Törökországba, és a felmérés készítői szerint ez a tendencia az elkövetkező években sem fog csökkenni. A visszatelepülők többségében 18 és 40 év közötti, harmadik-negyedik generációs törökök, akik már nem bírják elviselni a Németországban uralkodó ellenséges légkört.

A Bertelsmann Alapítvány a közelmúltban hozott nyilvánosságra egy tanulmányt, amely szerint a németek 57 százaléka fenyegetésnek tekinti az iszlámot, 61 százalékuk szerint pedig az iszlám nem összeegyeztethető a nyugati életmóddal. Sak szerint nem csoda, hogy ilyen közhangulatban a németországi törökök a költözés mellett döntenek. „Mindegy, hogy mennyi energiát öl abba az ember, hogy bebizonyítsa: sikeres és harmonikus együttélésre törekszik. Lehetetlen megfelelni a németeknek" – panaszkodott Sak, aki szintén Berlin és Isztambul között ingázik.

Cemile Giousouf, a kereszténydemokrata CDU egyik török származású német képviselője a BBC-nek azt mondta, hogy „a törökök félnek". Az utóbbi időben több mecsetet is megtámadtak, a török-ellenes falfirkák pedig már beleolvadtak a városképbe. Giousouf szerint azonban a németországi törökök nem hagyják magukat, „megmutatták, hogy nem áldozatok", ezt bizonyítják a Pegida-elleni tüntetések is.

Giousoufhoz hasonlóan ezért sokan úgy vélik, hogy a törökök visszatelepülése hamarosan lelassul, az emberek pedig inkább maradnak, és szembenéznek a Pegidához hasonló mozgalmakkal. „A költözés helyett a törökök inkább maradnak, mozgalmat szerveznek és szembenéznek [az iszlámellenes erőkkel], csakúgy, mint a '90-es évek elején" – véli a Tavak kutatóintézet vezetője.

Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.