Az októberben beadott papír a menekültválsággal foglalkozik. A szöveg hangsúlyozza: Magyarország elkötelezett a nyugati értékek és a NATO iránt, segít az Iszlám Állam elleni harcban, és „annak ellenére, hogy az Oroszország elleni szankciók ártottak a magyar gazdaságnak, a miniszterelnök hajthatatlan maradt, erős támogatásáról biztosítva a Nyugat az irányú törekvéseit, hogy megbüntesse Oroszországot felelőtlen magatartása miatt Ukrajnában."
A következő oldalon azt írják, „a számok alapján több migráns próbál bejutni az EU területére Magyarországon keresztül, mint a görög vagy az olasz úton át", de az kimarad, hogy az úgynevezett „balkáni út" első állomása Görögország, és az ott partot ért migránsok indulnak Magyarország felé, azaz, a „görög" és a „magyar út" voltaképpen ugyanaz.
A Rendkívüli Humanitárius Válasz cím alatt azt írják: a magyar kormány és a lakosság a migránsokat
„óriási együttérzéssel és méltósággal kezelte",
annak ellenére, hogy korlátozott anyagi és infrastrukturális források álltak rendelkezésre. A dokumentumban rögzítik: „Budapest segítő központokat állított fel a legfontosabb vasútállomások mellett, hogy olyan alapvető szükségletekkel lássa el a migránsokat, mint víz, étel, orvosi ellátás, meleg takarók, fürdési lehetőség és fűtés." Itt feltehetően a tranzitzónákra gondolnak, ám azt nem közölték: a felsorolt szolgáltatásokat főként a következő mondatban említett több ezer önkéntesnek köszönhetik a menekültek.
A június közepén benyújtott két lobbianyag is hazánk nyugati elkötelezettségét hangsúlyozza. A Magyarország: Amerika kulcsfontosságú szövetségese, amely osztozik a nyugati értékekben című háromoldalas, színes anyag olyan, mintha az amerikai diplomaták által évek óta emlegetett „aggodalmakra" pontról pontra adott válasz lenne.
Egy olyan ország jelenik meg benne, amelyik keleti nyitás helyett épp elkötelezetten próbálja magát függetleníteni az orosz energiaforrásoktól, részt vesz a terrorizmus elleni harcban, keményen lecsap a korrupcióra, ahol több tízezer civil szervezet szabadon működhet és ahol az újságok nyíltan kritizálhatják a kormányt.
|
Rendőri razzia az Ökotársnál 2014 szeptemberében – a kormány lobbistái szerint a civilek szabadon dolgoznak hazánkban Veres Viktor / Népszabadság |
A választások szabadok, lehet „megtorlás vagy korlátozás nélkül" tüntetni, és „egyetlen egy újságíró sincs börtönben" – írják büszkén. A terrorizmus elleni harcot két, Irakból hazatérő magyar katonákat ábrázoló képpel is illusztrálják. Apró szépséghiba csupán, hogy ehhez nem sikerült fideszes honvédelmi minisztert találni, a fotón ugyanis Szekeres Imre látható, aki 2006 és 2010 között a szocialista kormány honvédelmi minisztere volt.
A harmadik, szintén júniusban leadott dokumentum egy válogatás amerikai kutatóintézetek munkáiból. A szerzők idézik a Carnegie Europe tanulmányát, mely szerint a Nabucco-vezeték lefújása és az, hogy az EU-nak nincs koherens energiapolitikája, a Gazprom pozícióit, így Moszkva befolyását növeli Kelet-Európában. A Lexington Institute-tól egy olyan idézet szerepel, mely szerint nehéz lesz Moszkva hatalmát megtörni Kelet-Európában a térség energiafüggősége miatt, ám ha ez sikerül, annak „felbecsülhetetlen" haszna lesz. Az Atlantic Counciltól választott idézet azt veti fel, hogy Európa az orosz nukleáris fűtőanyagoktól is függ, és ennek a helyzetnek a megszüntetése tíz vagy akár több évet is igénybe vehet. Ám a régi szovjet reaktorok is működnek nyugati fűtőanyaggal, hiszen 2005-ben Ukrajna tesztelte az amerikai Westinghouse-tól vásárolt fűtőanyagot, és az működött.
Minden, a dokumentumban szereplő idézet az amerikai álláspontot erősíti, azaz aggódik amiatt, hogy az energiafüggőséget kihasználva Moszkva egyre erősebb politikai befolyást szerez Kelet-Európában. Elsőre furcsának tűnhet, hogy miért terjesztenek ilyet a keleti nyitást szorgalmazó magyar kormány lobbistái, ám washingtoni forrásaink szerint van benne rendszer. Ugyanis ha egy a térséget nem túl jól ismerő republikánus képviselőt meggyőznek arról, hogy Magyarországot orosz befolyás fenyegeti, akkor a politikus gondolkodás nélkül az ország barátja lesz – hiszen nem akar minket a támadásaival Moszkva ölelő karjaiba kergetni, és támogatásával a Kreml orra alá is borsot tud törni.