Rasszizmus Franciaországban: Majompárhuzam a szélsőjobbról

Súlyos rasszista támadás érte a bőrszíne miatt Christiane Taubira igazságügy-miniszternőt egy hetilapban, amely azzal védekezik, hogy címlapja szatirikus. A miniszterelnökség az ügyészséghez fordult.

Alaposan megzakkant, és önvizsgálatba kezdett a francia politikai elit, miután súlyos rasszista támadás érte a bőrszíne miatt Christiane Taubira igazságügy-miniszternőt egy hetilap címoldalán. A Francia Guyanán született, és a radikális baloldali Walwari párthoz tartozó fekete politikust a szélsőjobboldali, és azon belül is marginális sajtótermék, a Minute majomnak titulálta, aki „rátalált a banánra”. A Matignon-palota, a miniszterelnökség erre az ügyészséghez fordult, „nyilvános, rasszista jellegű” jogsértésre hivatkozva. Az előzetes vizsgálat elindult. Taubira, akinek nevéhez például az egyneműek házasságának lehetővé tétele fűződik, is úgy vélte, a címlappal kirekesztik az „emberi családból”, megtagadják tőle azt, hogy az emberi nemhez tartozik.

French Justice Minister Christiane Taubira sits in the hemicycle as deputies start the second reading of the same-sex marriage bill at the National Assembly in Paris April 17, 2013.   REUTERS/Charles Platiau    (FRANCE - Tags: POLITICS) - RTXYPEK

A Minute címoldala egyébként, azt leszámítva, hogy mennyire „ízléses”, nem is túlságosan eredeti. A szélsőséges Nemzeti Front egy hónapja éppen azért függesztette fel egy tagja jelöltségét az önkormányzati választásokon, mert az illető majomhoz hasonlította Taubirát. Ezt pedig csak importálni kellett a szomszédos Olaszországból, ahol a kongói születésű ­Cécile Kyenge társadalmi integrációs miniszter asszonyt mérték korábban az emberszabásúhoz.

Ám a korábbi példák nem a sajtó- és véleményszabadság határait feszegetik. Ezért is várja kíváncsian a francia közvélemény, hogyan dönt az igaz­ságszolgáltatás a legújabb „majmozás” ügyében. Jean-Marie Molitor a Minute részéről úgy vélte: címlapjuk „szatirikus, ami nem bűncselekmény Franciaországban”.

Mindez annak fényében sem érdektelen, hogy megkezdődött a franciáknál az eddig szélsőjobboldalinak nevezett Nemzeti Front tisztára mosása. Marine Le Pen pártvezér ugyan apja, Jean-Marie Le Pen nyomdokaiba lépett, de a „nemzeti radikalizmus” egy finomított, a 2014-es helyhatósági és európai parlamenti választások előtt szélesebb rétegek számára vállalható változatával próbálkozik. Így például a francia köztársasági értékek, mint (az iszlám „terjeszkedéssel” szemben) a szekularizmus védelmezőjének szerepében tetszeleg, és éppen jókor teszi: Francois Hollande, a szocialista államfő (legfeljebb idézőjelet érdemlő) népszerűsége a mélyponton, a jobbközép ellenzék pedig kettészakadt.

Marine Le Pen éppen az újradefiniált radikalizmus jegyében lépett szövetségre Geert Wildersszel, a holland Szabadságpárt vezetőjével, 2014-et megcélozva. Wilders pártja iszlámellenes, de nem antiszemita vagy homofób, sőt a holland önazonosság részének tartja ez utóbbi jelenségek elutasítását. Összeurópai euroszkeptikus tömörülésükbe azonban olyanok nem férnek be, mint a Jobbik, vagy a Le Monde-ban is felfedezett Magyar Hajnal. Nem osztoznak olyan pártokkal, amelyek egyéneket támadnak, nem pedig a kialakult helyzetért felelős politikusokat – állította egy interjúban a Nemzeti Front vezetője, akit a felmérések szerint a franciák 46 százaléka a legjobb ellenpontnak tart a baloldali köztársasági elnökkel szemben.

Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.