Rabszállítókkal várták az orosz ellenzéket
A tervezettnél egy órával korábban, békésen ért véget az orosz elnökválasztás eredménye elleni szombati tüntetés a moszkvai Novij Arbaton, ezután pedig az engedély nélkül akcióba lépő radikálisokat őrizetbe vették.
A Parnasz mozgalom társelnöke, Vlagyimir Rizskov záró beszédében politikai reformokat, valamint új parlamenti és elnökválasztást követelt. Rizskov 25 ezer főre becsülte a tisztességes választásokért szervezett megmozdulás résztevőinek számát, a rendőrség tízezer főről számolt be.
Az utóbbi hónapok nagyszabású, több tízezer résztvevővel zajló akcióihoz képest kisebb tömeget megmozgató ellenzéki tüntetést követően az egyik szervező, a Baloldali Front radikális párt a tiltakozás folytatására szólította fel híveit. Vezetőjét, Szergej Udalcovot és néhány további aktivistát a rendőrség már az engedély nélküli akció közben őrizetbe vette.
Hivatalos közlés szerint összesen 25 embert vett őrizetbe a rendőrség a moszkvai spontán akciók során. Először azon nacionalisták közül vittek el egyeseket, akik részt vettek a Novij Arbat sugárúton tartott ellenzéki nagygyűlésen, de utána engedély nélkül felvonultak a Sztarij Arbaton, valamint többeket a külön akciót hirdető baloldali radikálisok közül. A Puskin téren egy Udalcov kiszabadítására toborzó fiatalembert is lefogtak a rendőrök, fehér szalagos társai azonban folytatták a tiltakozó akciót.
A parlamenten kívüli ellenzék a Novi Arbaton tartott megmozdulással arra akarta felhívni a figyelmet, hogy szerinte az elnökválasztás eredményét meghamisították. A Választók Ligája képviseletében felszólalt Dmitrij Oreskin neves politológus, és kijelentette: Putyin hivatalosan megállapított moszkvai eredménye jobb a valóságosnál. Szerintük csupán 40 százalékot ért el a 46,95 helyett. A hozzájuk beérkezett jegyzőkönyvek szerint minden szavazókörben legalább 300 voksot hozzátettek a megválasztott államfő szavazataihoz – mondta.
Kszenyija Szobcsak népszerű televíziós műsorvezető arra szólította fel az ellenzéket, hogy „pozitív programot" dolgozzon ki a politikai berendezkedés megváltoztatására. Udalcov egy héttel Putyin beiktatása előtt, május elsejére milliós tüntetésre hívta a résztvevőket. A Vesztyi FM rádiónak adott nyilatkozatában pedig cáfolta, hogy az ellenzék megosztott volna. Szergej Parhomenko újságíró, a Választók Ligája egyik alapítója, a szombati ellenzéki tüntetés egyik szervezője ugyanakkor közölte: a tiltakozó akciók három hónapos ciklusának vége. Alekszej Makarkin Kreml-közeli politológus, a Politikai Technikák Intézete kutatóközpont alelnöke szerint az ellenzékre válság és nem egymillió tüntető vár.
Moszkván kívül az ország több városában tartottak tiltakozó akciót a különböző ellenzéki mozgalmak. Nyizsnyij Novgorodban két engedély nélküli megmozdulást is feloszlatott a rendőrség, több mint hatvan tüntetőt őrizetbe vett. Szentpéterváron sem kaptak engedélyt akcióikra a tüntetők, és szintén hatvan embert vittek el a rendőrök. Kazanyban egy mintegy százfős csoport követelt tisztességes választásokat. A szervezők arról is döntöttek, hogy megalakítják népgyűlésnek nevezett szervezetüket.
A rendőrség nagy erőkkel készült a tüntetésre. Az orosz főváros egyik legismertebb főútvonalát, a volt Kalinyin sugárutat nagy számban biztosítják a rendőrség gépjárművei. A parlamenten kívüli ellenzék ötvenezer főre engedélyezett tiltakozó nagygyűléséhez két és fél ezer rendfenntartót szállítottak a helyszínre, de számos rabszállító kocsi is várakozik a Novij Arbatot a közelben keresztező Szadovoje körúton.
A tüntetők a sugárút páratlan számozású oldalát vehetik igénybe, s az emelvényt az Arbat téren állították fel. A helyszínre elektronikus biztonsági kapukon keresztül juthatnak el azok, akik részt akarnak venni a múlt vasárnapi elnökválasztás eredménye, Vlagyimir Putyin megválasztása ellen tiltakozó megmozduláson.
A mindkét oldalán széles sétányairól ismert Novij Arbat éttermei és kávézói bezártak a kora délutáni tüntetés idejére. Az üzemeltetők már tegnap arra panaszkodtak, hogy emiatt komoly veszteségeik lesznek.
A szervezők között van a Baloldali Front radikális párt, a Szolidaritás mozgalom és a Parnasz. Baloldaliak, liberálisok és hazafiak egyaránt részt vesznek a tüntetésen – jelezte Szergej Udalcov, a Baloldali Front vezetője. A Parnasz társelnöke, Vlagyimir Rizskov elmondta: a rendezvényen ezúttal nem a politikusok, hanem az elnökválasztáson megfigyelőként részt vevő ellenzéki szakértők, aktivisták számolnak be tapasztalataikról. Mások mellett a Választók Ligája társadalmi szervezet képviselői mutatják be azokat a bizonyítékokat, amelyek arról tanúskodnak, hogy a március 4-i elnökválasztás nem volt tisztességes – mondta Rizskov.
Oroszországban a december 4-i parlamenti választások óta több tiltakozó akcióra is sor került a visszaélések és a hatalom ellen. A szavazás másnapján tartott moszkvai és szentpétervári tiltakozások részvevői közül a nagy erőkkel kivonult rendőrség több mint 500 embert vett őrizetbe.