Alkotmányos válság közepébe csöppent múlt héten Portugália, miután Aníbal Cavaco Silva elnök tulajdonképpen megtiltotta, hogy a parlamentben összességében többséget szerzett baloldali és megszorításellenes pártok kormányt alakítsanak.
„A demokratikus Portugália negyven éves történelmében egyszer sem fordult elő, hogy egy kormány működése az Európa-ellenes erők támogatásától függött volna. Olyan pártokétól, amelyek a lisszaboni szerződés hatályon kívül helyezésével, a monetáris unió szétszedésével, a NATO-ból és az eurozónából történő kilépéssel kampányolnak" – mondta a portugál elnök, aki az eddig kormányon lévő, Pedro Passos Coelho vezette Portugália Előre (Portugal à Frente) jobbközép pártszövetségre bízta kormányalakítás lehetőségét, amely az október 4-ei választásokon a legtöbb szavazatot kapta. A 37%-os győzelem azonban csak egy kisebbségi kormány alakítására elég.
„A portugál jogrendszer szerint az államfőnek alkotmányos joga felkérni a pártokat kormányalakításra úgy, hogy közben figyelembe veszi a választások eredményét" – mondta lapunknak António Costa Pinto politikai szakértő. A Lisszaboni Egyetem tanára hozzátette, a demokratikus Portugália történetében először fordul elő, hogy a tipikusan európai értékeket valló Szociáldemokraták felkérik kormányzásra a nyíltan putyinista kommunistákat.
António Costa Pinto |