Putyin már nem akar beavatkozni

A hadsereg ukrajnai beavatkozására feljogosító parlamenti határozat visszavonását kezdeményezte az orosz elnök.
Vlagyimir Putyin kedden, mielőtt ausztriai hivatalos látogatásra indult, levélben kérte ezt a törvényhozási felsőház, a Szövetségi Tanács elnökétől, Valentyina Matvijenkótól. A március elsején váratlanul elfogadott döntés arra hatalmazta fel az orosz elnököt, hogy az ottani társadalmi politikai helyzet normalizálása érdekében katonákat küldjön Ukrajnába. Ezt követte a Krím orosz annektálása, és a parlamenti határozat alapján Putyin a függetlenségüket egyoldalúan kikiáltott kelet-ukrajnai régiókban is bármikor elrendelhette volna a fegyveres erők beavatkozását. Ez utóbbi veszélyt csökkenti az államfői indítvány, amelyet várhatóan szerdán szavaz meg a Szövetségi Tanács.

Putyin kérését indokolva szóvivője, Dmitrij Peszkov elmondta, a cél a kelet-ukrajnai helyzet normalizálása, és fontos tényezőként említette meg, hogy erről háromoldalú egyeztetések kezdődtek.

Moszkvai értékelések szerint az orosz államfő döntése, amelyet ukrán kollégája, Petro Porosenko is üdvözölt, azt jelezheti, hogy a Kremlben látnak esélyt e tárgyalások sikerére. Első eredményük már hétfő este megszületett: az oroszbarát lázadók is vállalták, hogy péntek délelőtt tízig betartják a Porosenko által a múlt pénteken egy hétre meghirdetett tűzszünetet. A megegyezés a válság rendezésére létrehozott háromoldalú, Ukrajna, Oroszország és az EBESZ képviselőjéből álló bizottság donyecki ülésén született meg. Az eszmecserén Kijevet Leonyid Kucsma volt államfő, Moszkvát pedig Mihail Zurabov kijevi nagykövet képviselte, de ott volt az önkényesen kikiáltott Donyecki Népköztársaság „miniszterelnöke", Alekszandr Borodaj és a luhanszki szakadárok képviselője is. Korábban mind a kijevi kormány, mind a felkelők azt hangoztatták, hogy nem hajlandóak tárgyalni egymással, és most is igyekeztek értésre adni: nem volt hivatalos kapcsolatfelvétel közöttük. Borodaj azt mondta, hogy csak „informális előzetes konzultációkat" tartottak, az ukrán nemzetbiztonsági és védelmi tanács pedig közölte, a Donyecki Népköztársaság nem résztvevője a tárgyalási folyamatnak.

Kelet-Ukrajnában a helyszíni jelentések szerint nyugodtabb a helyzet a múlt hetinél. Lövöldözésekről azonban még mindig érkeztek hírek, a kormányerők és a lázadók továbbra is kölcsönösen egymást vádolják a fegyvernyugvás megsértésével, kedd reggel pedig Luhanszk megyében ismeretlenek felrobbantottak egy vasúti sínszakaszt. (

Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.