Polgármester sem beszélhet magyarul Szlovákiában
"A Magyar Koalíció Pártja tiltakozik az ellen, hogy a rendőrség visszaéljen az államnyelvtörvénnyel. Az MKP az államnyelvtörvény kriminalizálását a szlovák rendőrség részéről megengedhetetlennek tartja" - olvasható abban a közleményben, amelyet Dunajsky Éva, a párt szóvivője juttatott el az MTI pozsonyi irodájába.
Kopasz Józsefet, Nagytárkány polgármesterét egy hete pénteken, hallgatta ki a rendőrség. A település egyik lakosa ugyanis bejelentést tett, hogy nem érti a helyi hangosbeszélő által közölt szöveget, amely az államnyelv mellőzésével csak magyarul hangzott el.
A panasz először a kulturális tárcához került, s onnan pedig a rendőrséghez. A polgármester szerint a panasz egy olyan szlovák családtól származik, amely néhány éve költözött a faluba.
"Tény, hogy a törvényt nem tartottuk be" - nyilatkozta a polgármester a pozsonyi SITA hírügynökségnek. "Most már két nyelven - szlovákul és magyarul is jelentünk" - tette hozzá Kopasz, s megjegyezte, hogy eddig senki sem követelte a kétnyelvű hirdetéseket.
Nagytárkánynak jelenleg majd 1500 lakosa van, akik 95-97 százaléka magyar nemzetiségű. "Még a szlovák vagy a ruszin nemzetiségűek is beszélnek magyarul" - fejtette ki a polgármester, s leszögezte, hogy neki nem okoz gondot a szlovák nyelv használata.
A polgármestert korábban írásban figyelmeztette a kulturális tárca a szlovák nyelvtörvény előírásainak betartására. A Tisza-parti település polgármestere október közepén az Új Szó című pozsonyi magyar napilapnak nyilatkozva elmondta: nemrégiben levelet kapott a kulturális minisztériumból, és ebben figyelmeztették, hogy Szlovákiában 1996. január 1-je óta a községi hangosbeszélőn államnyelven köteles tájékoztatni a lakosokat. Ezenkívül felszólították: megadott határidőn belül írásban tájékoztassa a hatóságokat arról, hogy az államnyelvről szóló törvény előírásait Nagytárkányban eddig miképp tartották be.
Kopasz szerint a hivatalos és közérdekű ügyekről a község szlovák lakóit eddig is anyanyelvükön - írásban - értesítették, ám azt elismerte, hogy a falu hangosbeszélőjén a lakosokat eddig csak magyar nyelven tájékoztatták. A szlovák nyelvű hirdetésre nem volt lakossági igény.
Székelyföldön gyűjtést szerveznek minden felvidéki magyar számára, akit a szlovák hatóságok azért bírságolnak meg, mert használta a magyar nyelvet - jelentette be ezzel párhuzamosan Antal Árpád, Sepsiszentgyörgy polgármestere.
Az elöljáró, aki a Romániai Magyar Demokrata Szövetség (RMDSZ) sepsiszentgyörgyi szervezetének elnöke is, felhívással fordult a felvidéki magyarokhoz, hogy a szlovák nyelvtörvény ellenére a közhivatalokban, iskolákban, és általában a nyilvánosságban bátran használják anyanyelvüket, mert a székelyföldiek kifizetik helyettük a bírságokat.
A Bukarestben megjelenő Új Magyar Szó (ÚMSZ) című napilap szerint a politikus hozzátette: a bírságok jegyzőkönyveinek másolatait elküldik Brüsszelbe minden európai parlamenti képviselőnek, hogy - mint Antal Árpád fogalmazott - "lássák milyen nevetséges a szlovák nyelvtörvény, és milyen nevetséges az Európai Unió, ha nem lép fel a jogszabály ellen". Az RMDSZ sepsiszentgyörgyi elnöke szerint akciójukról tájékoztatják Leonard Orbant, a nyelvi sokszínűségért felelős uniós biztost is.