Pekingben locsolókocsik miatt nem lehet tüntetni
A fővárosi Vangfucsing (Wangfujing) sétáló utcába, a McDonald's étterme elé szólt az online meghívó, ide azonban nem lehetett gépkocsival behajtani, még azon az egy háztömbnyi szakaszon sem, ahol általában engedélyezett a gépkocsi forgalom. Szemmel látható volt a rendőrök nagyszámú jelenléte, a gyanús embereket és a külföldieket is igazoltatták. A gyorsétterem előtt alkalmi építkezés akadályozta a forgalmat, s locsolókocsik is feltűnő sűrűséggel követték egymást.
A kiszűrt újságíróknak udvariasan felhívták a figyelmét, hogy "csak engedéllyel készíthetnek interjút" és "nem videózhatnak". Egy hírügynökségi tudósító az MTI-nek elmondta, tőle egy angolul jól beszélő rendőrnő megkérdezte, hogy hová megy, s miután azt válaszolta, hogy az idegen nyelvek könyvesboltjába, két udvarias civil kísérőt adtak mellé, akik az utca másik végén található üzletig kísérték.
A sétálóutcában egyébként a szokásos vasárnapi forgalom volt tapasztalható, miközben több száz rendőr lehetett szolgálatban a gyülekezésre megadott kora délutáni időpont körül. A környéken - a közeli utcákban - is megerősített rendőri készültség nyomait lehetett felfedezni.
Sanghaji jelentések arról számolnak be, hogy a város főterén egyenruhás rendőrök sípoltak szinte folyamatosan és terelték az embereket hangos szóval. A külföldi újságírók egy részének - csakúgy mint Pekingben - telefonon hívták fel a figyelmét a helyi törvények betartására.
Hírügynökségi beszámolók szerint Pekingben legkevesebb két, Sanghajban pedig hat személyt előállítottak. Utóbbiak közül hármat még helyi idő szerint délután két óra előtt, amikorra a demonstrációt meghirdették, hármat pedig azután, mivel nem engedelmeskedtek a rendőrök utasításának.
Kínaiak "jázminos tüntetésre" hívásával mintegy tíz nappal ezelőtt próbálkozott meg először egy egyesült államokbeli kínai nyelvű honlap, a Boxun.com, amikor 13 kínai nagyvárosba pontos helyszín meghatározásával demonstrációt kezdeményezett. A felhívás lényegében sikertelen maradt, bár a fővárosi sétálóutcában a feltorlódott kíváncsiskodók több mint száz fős tömeget alkottak. Akkor egyetlen kínai helyszínről sem jelentették, hogy emberek jelszavakat skandáltak volna, vagy transzparenseket, feliratokat vittek volna magukkal.
A szemtanú riporterek szerint a mostani "akció" rendbontás nélkül zajlott le, más beszámolók szerint Sanghajban három kiabáló embert előállítottak a rendőrök.ű
Az elmúlt héten nyilvánosságra került egy videofelvétel, amelyen a napszemüvegben és bőrdzsekiben a pekingi tömegbe vegyült Jon Hunstman amerikai nagykövetet valaki felismeri és megszólítja. A mandarinul beszélő nagykövet a hozzá intézett kérdésére, vagyis, hogy mi járatban van arrafelé, azt válaszolta, hogy csak körülnézni jött. Az ismeretlen kínai férfi ezek után ezt kérdezte: "Ugye szeretne felfordulást látni Kínában?" "Nem, nem szeretnék" - felelt Huntsman.
A múlt vasárnapi "kísérlet" után először ugyanazon a honlapon, majd másutt is megjelent az új felhívás a rendszeres vasárnapi kínai "jázminos sétákra". Emberjogi szervezetek tájékoztatása szerint a kínai hatóságok több mint száz másként gondolkodót figyelmeztetett arra, hogy maradjon távol ezektől az eseményektől, egyes hírek szerint többük esetében ezt nem bízták a véletlenre, s megerősítették a házi őrizetüket, vagy őrizetbe vették őket.