Pedofil papot már nem gyóntat a Vatikán
– Kevés változik. Fáj, hogy a pápa, aki olyan sokra lenne képes, ennyire keveset tesz - kommentálta a Hittani Kongregáció által bevezetett kánonjogi módosításokat a papok általi erőszak amerikai áldozatainak szervezetét (SNAP) vezető David Clohessy. A ma 38 éves Joseph Magro viszont, aki egy máltai árvaházban szenvedte el papi erőszakot, és idén áprilisi máltai látogatásán négyszemközt találkozott XVI. Benedekkel, most úgy nyilatkozott az olasz sajtónak: ez a pápa tényleg harcol a pedofília ellen.
A kánonjogi változtatások értelmében ezentúl gyorsított egyházi bírósági eljárás indul a súlyos erkölcsi bűncselekmények esetében, szigorúbb lesz a büntetés, az ügyek elrejtésének megakadályozása. A szexuális visszaélések elévülési idejét az eddigi tíz évrol húsz évre emelték az áldozat 18. évének betöltésétől számítva. Kiemelten súlyos tettek esetén az elévülés után sem kizárt az elkövető elleni eljárás, így a Magrót megerőszakoló papot még a vatikáni bíróság elé lehetne állítani.
Az éppen a Hittani Kongregáció vezetőjéből lett XVI. Benedek bővítette volt hivatala hatáskörét, amely ezután püspökökel és bíborosokkal szemben is eljárhat. A latin nyelvű kánonjogi szövegbe bekerült a pedo-pornográfia bűncselekménye (például a belgiumi érsekség számítógépein talált gyerekfotókra vonatkozóan), és egy szintre került a kiskorú vagy fogyatékosokkal szembeni erőszak – az amerikai Lawrence Murphy atya évtizedeken át erőszakolta siketnémákat. Bár az ő üzelmei egyházi körökben évtizedeken át közszájon forogtak, megbánás és felelősségrevonás nélkül halhatott meg 1998-ban.
Ezután a pedofíliában ítélkező egyházi bíróságoknak világi tagjai is lehetnek, és hiába a gyónási titok, a pedofíliáról értesülő pap nem oldozhatja fel az elkövetőt, ahogy a kánonjog előírta titoktartás sem akadályozhatja meg a bűncselekmények jelentését a világi hatóságoknak. A velük való együttműködés alapfeltétel - hangoztatta a szentszéki szóvivő, Federico Lombardi atya.
Az olasz sajtó szerint a kánonjogi változások jelzik a pápa által hirdetett zéró tolerancia kezdetét, hiszen a pedofília ugyanolyan súlyos bűnnek számít, mint az eretnekség, az egyházszakadás vagy a nők pappá szentelése. Tény, hogy az egymást követő pedofilbotrányok közepette XVI. Benedek lépésről lépésre halad: a márciusban az ír katolikusokhoz írt levél után a Vatikán missziót indított az ír egyháznál, az Egyesült Államoktól Ausztriáig számos magas rangú egyházi vezető adta be lemondását, az áldozatoktól bocsánatot kérő és velük többször találkozó pápa Írországba készül, és a kánonjog is hatékonyabb eszközzé vált a szexuális bűncselekmények egyházon belüli büntetésében.
Egy csoport tizenéves ministránsfiú
Az egyházjog továbbra sem védi elég hatékonyan az áldozatokat, de magát az egyházat sem a pedofil papi bűnözőktől – nyilatkozzák nevük elhallgatását kérő lengyel papok a Gazeta Wyborczának. A nagy változás az, hogy tavasz óta a püspöknek kötelessége tájékoztatni a polgári igazságszolgáltatást, ha tudomására jut, hogy papok gyerekeket rontottak meg, vagy más szexuális bűncselekményt követtek el. Ha a dolog bebizonyosodik, a püspök az egyházi bíróság döntése nélkül eltávolítja az egyházból az illetőt.
Van, aki azt mondja, Európa talán legtekintélyesebb római katolikus egyházában a visszataszító esetek ugyanúgy előfordultak, mint máshol. Csak Lengyelországban, különösen vidéken a pap nagyhatalommal, az egyházzal a szülök nem mernek szembeszállni. Pár napja halt meg Henryk Jankowski gdanski pap, a Szent Brigitta templom plébánosa. A prelátus 1980-ban a Szolidaritás papja, Lech Walesa fontos tanácsadója lett. Szerepét nagy tisztelet övezte. Ez a tekintély is lehetetlenné tette, hogy egy-két éve tisztázzák, miféle kapcsolat fűzte az idősödő papot egy csoport tizenéves ministránsfiúhoz. Tadeusz Bartos filozófiaprofesszor, korábban domonkos rendi szerzetes azt mondja: a pap nem fogja a másik papot feljelenti. A püspökök és más egyháziak inkább eltitkolják botrányokat, s így a bűnözők megússzák. „Gyakran együtt tanultak a szemináriumban. Nem szoktak olyan valakit feljelenteni, akit harminc éve ismer az ember.” A professzor az egyháziak hasonló ügyeit vizsgálni képes, világiakból álló külső ellenőrző testület létrehozását javasolja, amerikai példára.