Helytelen gazdálkodással és az egyházi alapok elherdálásával gyanúsítják a katolikus egyház szentszéki vezetőit olasz újságírók a héten megjelent tényfeltáró könyveikben. Ferenc pápa pénteken elismerte, hogy a korrupció mindenhol fellelhető, így az egyházban is.
Miközben Ferenc pápa 2013-as megválasztása óta azt hirdeti, hogy a katolikus egyháznak a szegények egyházának kell lennie, a vatikáni elöljárókat továbbra is felveti a pénz, a Szentszék könyvelései pedig átláthatatlanok. A Vatikán pénzügyi működését tárja fel Kereskedők a templomban című könyvében Gianluigi Nuzzi olasz újságíró. A tényfeltáró írás lerántja a leplet a luxuséletet élő vatikáni bíborosok költekezéséről.
„Amint kinyitotta az ajtót, rájött, hogy valami baj van: a lakását átépítették, egy szoba hiányzott, de már túl öreg volt ahhoz, hogy az igazáért harcoljon" – meséli egy pórul járt pap történetét Nuzzi. Az atya éppen kórházban volt, amikor Monsignor Giuseppe Sciacca úgy döntött, javításokat hajt végre lakásán, és kibontja az idős szomszédjával közös falat.
A felújításokat az egyház pénzéből finanszírozta. Az idős pap néhány héttel később meghalt, Sciaccát pedig Ferenc pápa kinevezése után felfelé buktatták: a szentszéki bíróságnál kapott pozíciót. Nuzzi könyvéből kiderül, hogy a Vatikánban több bíborosnak is 400 négyzetméternél nagyobb luxuslakása van.