Palesztin menekülttábort foglaltak a felkelők
Valerie Amos, az ENSZ humanitárius ügyekért felelős vezetője Damaszkuszban találkozott a szír kormány embereivel, hogy megvitassák az országban kialakult humanitárius válságot. Amos kijelentette, a felkelők által irányított területekre is be kell jutniuk, ezért szorosabbra fűzik a kapcsolatot a Szírián belüli ellenzékkel. Az ENSZ számításai szerint 2,5 millió szír szorulna segítségre, 500 ezren pedig a környező országokba menekültek. A hónap elején a szervezet bejelentette: minden, nem létfontosságú csapatát kivonja az országból – írja a BBC.
A felkelők állítólag hétfőn elfoglalták a palesztinok és szírek lakta Jarmúk menekülttábort, ami Damaszkusz déli részén található. A felkelők pénteken nyomultak be a menekülttáborba, hogy kiszorítsák onnan az Aszad-párti palesztin szervezet, a Népi Front Palesztina Felszabadításáért-Főparancsnokság (PFLP-GC) fegyvereseit. Hétfőn PFLP-GC tagjai összecsaptak a lázadókkal, a csoport több tagja azonban a szír felkelők mellé állt, vezetőjük pedig már két napja elhagyta a tábort. A palesztin szervezet többi harcosa visszavonult, és a tábor északi részén gyülekező kormánypárti csapatokhoz csatlakozott.
Szemtanúk szerint a Szabad Szíriai Hadsereg fegyveresei kedden távozásra szólították fel a menekülttábor lakóit. A lázadók a mecsetek hangosbemondóin keresztül szóltak a palesztin családokhoz. Délig adtak időt nekik, hogy fogják az ingóságaikat, és hagyják el a szíriai főváros déli peremén elterülő városrészt, amelyben békeidőben 150 ezren laknak. Egyes hírek szerint kedden is aknák becsapódását és szórványos lövöldözést lehetett hallani a menekülttáborban. Más értesülések szerint délelőtt viszonylagos nyugalom honolt. Vasárnap a szíriai légierő – hogy meggátolja a lázadók előrenyomulását – csapást mért Jarmúkra, a támadásban akkor legalább nyolc ember vesztette életét.
Egy Reutersnak nyilatkozó szemtanú szerint az utóbbi napok harcai miatt több száz palesztin szökött át a szír–libanoni határon. Szíriában félmillió palesztin él, ők főleg azoknak a leszármazottai, akik Izrael 1948-as létrehozása után menekültek az országba. A 21 hónapja tartó felkelés során mind az Aszad elnökhöz hű erők, mind a felkelők maguk mellé állítottak palesztin csoportokat.
A szír elnökhelyettes, Farouk al-Saraa már maga sem hisz a győzelemben, egy interjúban azt állította: a háborút sem az elnök, sem a felkelők nem nyerhetik meg. A szunnita al-Saraa nem igazán tűnt fel a nyilvánosság előtt tavaly március óta, és nem is tartozik Aszad főleg alavita belső köréhez, mégis ő az egyik legjelentősebb személyiség, akik kijelentette, hogy a szír elnök nem fog győzni. Szerinte a helyzetet csak egy történelmi megállapodás szüntethetné meg, ebbe be kellene vonni a térségbeli erőket, az ENSZ Biztonsági Tanácsát és egy nemzeti egységkormányt is.