Oroszország fogadná Irán dúsított uránját
Mohamed el-Baradei reményét fejezte ki a két és fél napos tárgyalás végén, hogy péntekig jóváhagyják a dokumentumot a négy ország fővárosaiban. Hangsúlyozta: ez a megállapodás előkészíthetné Irán kapcsolatainak teljes normalizálását a nemzetközi közösséggel. A főigazgató elmondta: Franciaország is része a megállapodásnak annak ellenére, hogy Irán kedden még ellenezte Franciaország részvételét a bécsi tárgyalásokon. Baradei arra viszont nem tért ki, hogy az iráni delegáció elfogadta volna a tervezet tartalmát.
Ali Asgar Szoltaníje, Irán NAÜ-nagykövete azt mondta az újságíróknak, hogy a részletekről pénteken adnak tájékoztatást. Annyit tett még hozzá, hogy Teherán "hozzá tud majd jutni az orvosi célokat szolgáló atomreaktora működtetéséhez szükséges fűtőanyaghoz".
A hétfőn kezdődött bécsi tárgyalásokon Irán a külföldön történő urándúsítás lehetőségéről egyeztetett Oroszország, Franciaország és az Egyesült Államok delegációjával. Diplomáciai források szerint a négy ország elé terjesztett tervezet értelmében a perzsa állam Oroszországba szállítaná gyengén dúsított uránkészletének nagy részét.
Nyugati diplomaták korábbi kiszivárogtatása szerint Irán jelezte, hogy a mintegy 1500 kilogramm tömegű, 5 százalékos dúsítottságú uránkészletének háromnegyed részét Oroszországban dúsíttatná 19,5 százalékosra. Ebből az anyagból azután Franciaországban készítenének atomreaktorok működtetéséhez szükséges fűtőanyagrudakat. További dúsításra alkalmatlanná válna az így előállított urán, amelyet a NAÜ teljes körű ellenőrzése alatt álló teheráni kísérleti atomreaktorban használnának fel orvosi célokat szolgáló izotópok előállítására.
Teheránban eközben Mohammad Kvanadi, az iráni atomenergia-ügyi szervezet helyettes vezetője azt nyilatkozta: Irán a következő hónapokban "jó hírekkel" fog szolgálni nukleáris eredményeivel kapcsolatban.